Bilgisayarın İçi Nasıl Temizlenir

'Teknik Yardım' forumunda Masal tarafından 12 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Bilgisayarın İçini Temizleme


  Bilgisayar Nasıl Temizlenir


  Bilgisayarın kasasını balkona çıkartın. Kuvvetli bir hava ile bilgisayarınıza zarar vermeden tüm tozları bir çırpıda alıp götürür. Bunlar için özel cihazlar mevcut, fakat çok zor durumdaysanız bir saç kurutma makinesi bile iş görebilir.

  İlk hedefiniz anakartınız olsun, kasanızı evirip çevirip tüm tozları anakarttan uzaklaştırmaya bakın İkinci hedefiniz, bilgisayarınızın soğutucuları yani fanlarımız Bu fanların stabil çalışması her açıdan bilgisayar performansını etkiliyor.

  Kabloların yoğun bulundukları bölgelerin arka tarafı ise tam bir toz cennetidir. Oradaki tozları da usülce temizleyin (unutmayın; tozların yerini değiştirmiyorsunuz, ortadan kaldırıyorsunuz) Eğer bu işlemleri yapmaktan korkuyorsanız bilgisayar kasalarının içini temizlemek için özel aletler satılmakta fakat kendi elinizle yaptığınız temizlik her zaman için daha iyi sonuç verir.

  İşlemcinin fanını da temizlemeyi unutmayın Fanı temizlemek için onu yerinden çıkarıp altını temizlemek işe yaramaz Tam tersine işlemcinizin daha çok ısınmasına yol açar İşlemciyi temizlemek için en ideal yöntem, ona hava püskürtmektir Elektrikli süpürgenizi ters çalıştırın ve dışarı hava püskürtsün (hava kompresörü kullanmamanız şiddetle tavsiye olunur) Sonra etrafa yayılan tozları temizleyin Bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, işlemci fanının içerisinden etrafa yayılan tozların, işlemci ile fan arasına/yakınına kaçmaması olmalı.
   
Yükleniyor...
- Bilgisayarın İçi Nasıl Forum Tarih
Bilgisayarın İçini Nasıl Temizlerim Teknik Yardım 10 Eylül 2012
Bir Sorun Algılandı Bilgisayarınızın Zarar Görmesini Önlemek Için Windows Kapatıldı Teknik Yardım 26 Ocak 2013
Bilgisayarın Kullanıcı Adını Öğrenme Teknik Yardım 30 Ekim 2012
Bilgisayarın Kullanıcı Adını Unuttum Teknik Yardım 30 Ekim 2012