Bilgisayarın Çok Kısa Tarihçesi

'Zaman Tüneli' forumunda Masal tarafından 17 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. Bilgisayarın Tarihçesi Kısaca

Bilgisayarın Kısa Tarihçesi

Bilgisayar (computer), uzun ve çok karmaşık hesapları bile büyük bir hızla yapabilen, mantıksal (lojik) bağlantılara dayalı karar verip işlem yürüten makinadır. Kısacası bilgisayar, bilgi işleyen elektronik bir makinadır.

1642 yılında Blaise Pascal tarafından yapılan hesap makinesine her ne kadar dijital dendiyse de bugünkü anlamda dijital (LCD) kavramından çok uzaktı. Kaba tuşlarla sayı girişi yapılarak toplama ve çıkarma dışında bir işlem yapılamıyordu.

Bugün bilgisayarlar ikili sayı sistemine göre çalışmaktadır. İkili sistemi ise 1854 yılında Matematikçi George Boole tarafından bulunmuştur.

II. Dünya Savaşı sürecinde, ordunun daha hızlı bilgisayarlara gereksinim duyması, bilgisayar tarihinde bir devrim yaratan ENIAC'ın yapılmasına yol açmıştır. ENIAC, J. Presper Eckert ve John W. Mauchly ekibiyle 1945 yılında yapıldı. En büyük özelliği; bugünkü çiplerin atası sayılabilecek elektron tüpleri ve RAM bellek kullanılması olmuştur. Tasarlanmış programları çalıştırabilme özelliğiyle ENIAC, geniş bir ev kadar (167 m2) yer kaplıyor ve saatte yaklaşık 180 kW elektrik harcıyordu. ENIAC'ın ardından kısa ömürlü olan ve DEVAC adı verilen bilgisayar ve ticari anlamda satışa sunulan ilk bilgisayar olan UNIVAC'ın yapılması 1952 yılına dek uzanmıştır.

1945-59 yılları arasında geliştirilen bilgisayarlar ise transistörlü, elektronik lambalı bilgisayarlardır. (l.kuşak)

1959-64 yılları arasında geliştirilen bilgisayarlar ise transistörlü bilgisayarlardır. (2.kuşak)

3.kuşak bilgisayarlar ise 1964-70 yılları arasında entegre devreli bilgisayarlar olarak yapılmıştır. 90'lı yıllarda ise bilgisayarlar hacim olarak küçülmüş, hız, bellek ve teknik özellikleri bakımından oldukça yüksek kapasitelere ulaşmıştır.

2. çok teşşekkür ederim yardımcı oldunuzzz :)))

3. çok teşekkur ederim dersimi bitirmemde yardımcı oldunuz çok teşekkurler elinize saglik cok guzel olmuş hocam bayıldı sizin sayenizde arti aldım tekrar teşekkürlerrr:):):)

4. çok teşekkürler başarılı bir çalışma hazırlamışsınız ellerinize sağlık.

5. Ellerinize sağlık sayenizde ödevi yapabildim teşekkürler...

6. çok teşekkür ederim ödevime yardımcı oldunuz

7. Forumdaş vikipediden bile çok iyi. Derslerim için hep forumdaş :D

8. çok teşekkürler ödevimi bitirdim eline sağlık çok güzel yazmışsın

9. sen buna kısa mı diyon

10. bağlantılara dayalı karar verip işlem yürüten makinadır ...

11. Çok güzel olmuş ellerinize sağlık.

12. Cok saoll odevi aceleyle yaptim

13. sayenizde ödevimi yaptım hoca 5 verdi tabi sizin sayenizde

14. ellerinize sağlık ama hiç bişe anlamadım:f77::f30:

15. teşekkürler çok işe yaradı bence bu cümle nesnel çünkü herkeze yaradı çok yazı yazmamam gerek kalmadı ve bu site sayesinde 3 tane artı aldın tenk you verimach:f71::f196::)<3:f77:

16. gayet güzel olmuş

17. Çok Güzel Olmuş Elinize Sağlık Herkese Tavsiye Ederim

18. çok işime yaradı saol kardeş

19. Cok saol proşe ödevime çok yardımcı oldu teşekkürler :):f20:

20. Çoook teşekkürler coookk yardımcii oldunuz