Bilardoyu İlk Kim Buldu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Bella tarafından 25 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. Bilardoyu Kim İcad Etti


  Bilardo ilk defa 15. yüzyıl ortalarında Fransa’da oynanmaya başlandı. Sonraki yüzyıllarda çeşitli Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da yaygınlaştı. Bilardo çeşitleri temeldeki benzerliğe rağmen değişik oyun kaidelerine göre oynanır.


  Bilardo topları ilk zamanlar fildişinden yapılmaktaydı. Fildişinden yapılan bilardo toplarının hem çok pahalı hemde fillerin ölümüne neden olması insanları yeni arayışlara itti. Plastik’in icadından sonra, 19. yüzyıl sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde Bilardo çok popüler olmaya başlamıştı. Ardı ardına açılan salonlar ve bilardoda kullanılan fildişinden yapılan bilardo topları, binlerce filin katledilmesine neden oldu. Hayvan hakları savunucuları bu zalimliğe karşı çıkmaktaydılar, ayrıca üreticiler içinde fildişi pratik değildi ve oldukça pahalı idi.

  [​IMG]

  John Wesley Hyatt dükkanında yaptığı çalışmalarda esnek ama güçlü yeni bir plastik türü keşfetti. Hyatt keşfi ile bilardo topları yapmayı denedi. Fakat ilk denemelerde yaptığı topların kullanmak için yeterince sert olmadığını farketti. Daha sonra yaptığı çalışmalar ile icadını dayanıklı hale getirdi. Hyatt selüloit plastik icat eden kişi olarak 15 Haziran 1869 günü New York’ta patent aldı. Wesley, bulduğu plastiğe “selüloid” adını verdi.

  [​IMG]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Ocak 2013
Yükleniyor...
- Bilardoyu İlk Buldu Forum Tarih
Bilardoyu Kim Buldu Ders notları 13 Şubat 2012
Milyoner 1896 'daki ilk Modern olimpiyatlarında birinci olan sporculara ne ödül verilmiştir Sorun Cevaplayalım 12 Ekim 2016
Orhan gazi döneminde osmanlı devleti'ne katılan ilk türk beyliği Osmanlı Tarihi 7 Eylül 2016
Erzurum Kongresi’nde alınan kararlarda öne çıkarılan ilkeler neler olmuştur? Genel Türk Tarihi 5 Eylül 2016