Bibi Cemal Hatun Kimdir

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 4 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. Bibi Cemal Hatun Kimdir? Hayatı,
  Bibi Cemal Hatun Biyografisi,
  Evliyâ hâtunlardan. Horasan tarafındaki Sustan’da yaşamıştır. Doğum târihi bilinmemekte olup, 1639 (H.1049) senesinde altmış yaşında vefât etti. Annesi, babası ve ağabeyi tasavvufta yetişmiş kimselerdi. Tasavvufta onların sohbetlerinde yetişip kemâle erdi.

  Bîbî Cemâl’in çok kerâmeti görülmüştür. Bir defâsında bir mikdâr buğdayı kendi eliyle bir kaba doldurmuştu. Az mikdardaki bu buğdaydan fakir ve gariplere bir sene boyu dağıtıldı, onun bereketiyle, bitmedi.

  Yine bir gün kendisine balık getirilip hediye edilmişti. Buna çok memnun olup, balığa bir nazar etti. Balık üzerinde bir nûr parladı. Sonra da bunu saklayın, kurusun ve bütün yakınlarımız ondan istifâde etsin dedi. Hakîkaten dediği gibi oldu. Az bir ürün ve mal onun bereketiyle şaşılacak derecede artardı. Her kimin bir ihtiyâcı olsa halledilmesi için ona mürâcaat eder, duâsını isterdi. Fâtiha okuyup duâ edince, o ihtiyaç hallolur, bir sebeple sıkıntı kalkardı.

  Sevâbı büyüklerin rûhuna bağışlanmak üzere pişirilip dağılan yemeğe eliyle biraz tuz ekerdi. Ondan sonra o yemekten pekçok kimse yer, Fakat yemek bitmezdi.
   
Yükleniyor...
- Bibi Cemal Hatun Forum Tarih
Gönül Nur-İ Cemalinden Habibim Bir Ziya İster Dini Konular 5 Ağustos 2011
Bir Şarkısın Sen Berna İbibikler Şarkı Sözü Şarkı Sözü 4 Ağustos 2012
Bibi Hacere Hanım Kimdir Biyografi 5 Nisan 2012
Francesco Gall, Bibiena Kimdir Biyografi 12 Aralık 2011