Besin zehirlenmesi sonrası

'Sağlık bilgisi' forumunda ZORBEY tarafından 26 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. gıda zehirlenmesi sonrası
  besin zehirlenmesinden sonra neler yenmeli
  besin zehirlenmesinden sonra nasıl beslenmeli

  Besin zehirlenmesi tablosu olan kişilerde, ishal sırasında barsakların dinlenmeye gereksinimi olduğu ve gıda alımının olayı kötüleştirebileceği tarzındaki yanlış inanca bağlı olarak beslenmenin durdurulması doğru bir yaklaşım değildir. Tam tersine harap olan barsak hücrelerinin çabuk toparlanması ve hastalık nedeniyle kaybedilen enerji açığının kapatılması için uygun gıdalarla beslenmeye devam etmek gereklidir. İshal süresince süt ve sütte bulunan laktozu içeren diğer gıdaların ve kafeinli içeceklerin tüketilmemesi önerilmektedir. Tuzlu krakerler, çorbalar, yoğurt, kola türü içecekler, pirinç ve patetes tarzı besinler, çorbalar ve Oral Rehidratasyon Sıvısı (ORS) ishal sırasında tüketimi önerilen gıdalardır.

  ORS paketleri sağlık ocakları veya eczanelerden sağlanabilir. ORS, paketlerin üzerindeki önerilere uygun olarak hazırlanmalıdır.

  Ayrıca ishal için barsak hareketlerini durdurucu ilaçlar kullanmak genellikle bir yarar sağlamadığı gibi özellikle ateş, şiddetli karın ağrıları, karında kramplar, kanlı ishal gibi bulguların varlığında tehlikeli bile olabileceği unutulmamalıdır.
   
Yükleniyor...
- Besin zehirlenmesi sonrası Forum Tarih
Besin Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir Sağlık bilgisi 12 Ocak 2012
besin zehirlenmesinde ilk yardım Sağlık Rehberi 26 Temmuz 2011
besin zehirlenmesinde ne yapmalı Bunları biliyormusunuz 26 Temmuz 2011
Besin zehirlenmesi ve ilk yardım Sağlık Rehberi 26 Temmuz 2011