Beşiktaşın Yeni Stadı Ne Zaman Bitecek

'Spor Gündemi' forumunda Violet tarafından 20 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Beşiktaşın Yeni Stadı Ne Zaman Bitecek

Beşiktaş, İnönü Stadı'nın yeniden yapılması için Anıtlar Kurulu'nun ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden de izin aldı. Oybirliği ile alınan karar sonrası Siyah-Beyazlılar, 42 bin kişilik butik stadın yapım çalışmalarının startını verdi. Sezon sonu başlayacak çalışma, 1,5 yılda bitecek. Karar, Başkan Demirören'i sevindirdi.

Beşiktaş, 10 yıldır hayalini kurduğu yeni stadına kavuşuyor. Başkan Yıldırım Demirören'in en büyük iki projesinden biri olan yeni İnönü Stadı için tüm engeller ortadan kalktı. Uzun süredir Anıtlar Kurulu'ndan izin çıkması için bekleyen Siyah-Beyazlı kulüp, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "Butik stat yapılabilir." teziyle bu sıkıntıyı aşmıştı. Tüm hazırlıkları yapan ve yeni projeyi Anıtlar Kurulu'ndan geçirdikten sonra İstanbul Bş. Belediyesi'ne sunan Kartal, dün nihai kararı aldı. Belediye Meclisi, oybirliğiyle yeni stadın yapımına onay verdi.

2005 yılında korunmaya değer eser olarak tescil edilen stadın bir kısmı aynı şekilde yeniden inşa edilecek. Tarihi Dolmabahçe Stadı'nın yerine yapılacak yeni stadın büyüklüğü mevcut stadın alanından fazla olmayacak. Boğaz silueti ve görünüm açısından da sınırlama getirilen uygulamaya göre, yükseklik de mevcut boyutu geçemeyecek. Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, hayatının en mutlu günlerinden birini yaşadığını söyledi. Demirören, "Bu proje benim en büyük hayallerimden biriydi. Çıkan karar sonrası mutluluktan söyleyecek bir söz bulamıyorum." ifadelerini kullandı.

Beşiktaş'ta dünkü gelişme sonrası daha önce hazırlanan projeler yeniden gündeme geldi. Daha önce Alianz Arena ile görüşen Siyah-Beyazlılar, stadın isim hakkını alan Fiyapı'ya da siluete uygun bir stat projesi oluşturmasını istedi. Yeni stat 42 bin kişilik olacak.

Dolmabahçe'nin siluetine uygun ve modern izler taşıyacak. Beşiktaş'ın 150 milyon Euro'luk bir bütçe ayırdığı stadın 1,5 yılda tamamlanacağı tahmin ediliyor. Sezon sonu çalışmalar başlayacak ve bu süre içinde Beşiktaş maçlarını Kasımpaşa Stadı'nda ya da Anadolu'da oynayacak.

Q7: Hayatımdaki en doğru karar Beşiktaş

Beşiktaş'ın Portekizli yıldızı Ricardo Quaresma, hayatında verdiği en doğru kararlardan birinin Siyah-Beyazlı takıma gelmek olduğunu söyledi. İstanbul'da kendini evinde gibi hissettiğini belirten başarılı isim, İstanbul'a gelişinde binlerce taraftarın kendisini karşılamasını beklemediğini kaydetti: "O an hissettiklerim gerçekten kelimelerle ifade edilemez. Kendimi Beşiktaş'ta değerli hissettim."

Kara Kartal, Süper Lig'de telafi peşinde

UEFA Avrupa Ligi'nde başarılı sonuçlar alan, ancak Spor Toto Süper Lig'deki son maçlarda puan kayıpları yaşayan Beşiktaş, bugünkü Manisaspor maçında galibiyet hedefliyor. İstanbul Bş. Bld. yenilgisinin ardından 5. haftada F.Bahçe ile 1-1 berabere kalan ve son olarak 7. haftada deplasmanda Trabzonspor'a 1-0 mağlup olan Kartal, Manisaspor'u devirerek puan kaybını telafi etmek istiyor.

Avrupa'da kupa kaldıracağız

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, gündeme dair birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu. NTVSpor'da %100 Futbol programına konuk olan Başkan Demirören, Güntekin Onay ve Rıdvan Dilmen'in sorularını cevapladı. Yıldırım Demirören'in açıklamalarından satırbaşları şunlar:

Quaresma ve Guti'nin Beşiktaş'a gelişinde hocamız Bernd Schuster'in de mutlaka etkisi olmuştur. Schuster'e müdahale etmem. Hoca ile yalnız golf oynamak ve özel işlerimiz için bir araya geliyoruz. Stat tek hedefimiz, odaklandığımız büyük nokta.

Kıbrıs projemiz ve yatırımlar öncelikli hedefimiz

Sayın Bilgili'ye edilen küfürler doğru değil. Camianın kalitesini aşağıya çekiyor. Tek hazmedemediğim eşimin yanında bana küfürler edilmesiydi. ŞU AN Futbol Federasyonu herkese eşit mesafede gözüküyor. Zaten gözükmezlerse ben ısrar ederim, o isyan eder. O zaman kaybeden kendileri olur. Kavganın kimseye faydası yok, savaşın galibi yok. Fenerbahçe Başkanı'nın Beşiktaş oyuncusu ile ilgili açıklamalarını kabul etmiyorum ve bu yüzden Kulüpler Birliği toplantılarına katılmıyorum. (Aziz Yıldırım'ın Rüştü hakkındaki ifadelerini kastederek.)

Arda TURAN ile söylenen lafı sonuna kadar kabul etmiyorum. O kişinin, nişanlısının ailesi olduğunu unutmamak gerek. Hata yapanla, Arda Turan ile aynı lafı kullanan yöneticiler de hata yaptı. Onunla aynı lisanı diğer yöneticiler de kullandığı için futbolun değerini aşağıya çekiyoruz. Ben de hataları yaptım zamanında; ama hepimizin hatadan ders alması gerektiğini düşünüyorum.

KADRODA 11 yabancımız var. Ocak'ta Tomas Sivok gelecek. Hocamız 'kim gelecek, kim kalacak' karar verecek. Bizim bu dönem için Brezilyalı Luis Fabiano ile ilgili teklifimiz olmadı. Sezon başı olmuştu. Robinho'nun Milan'da memnun olmadığını ben de biliyorum. Sevgili Serdar kardeşim takip ediyorlar, bilmiyorum zaman ne gösterir bilinmez. BU SENE olmasa da çok yakın bir gelecekte Avrupa'da bir şampiyonluk yaşayacağız. İnandık. İnanmak başarmanın yarısıdır. O çıtayı yükselttik.