Berat kandili ile ilgili bilgiler açıklamalar

'Mübarek Gün ve Geceler' forumunda ZORBEY tarafından 14 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Şaban ayının onbeşinci gecesi olarak nitelendirilir. Aslı “Berâettir.” Beraat’ın sözlük anlamını söyleyecek olursak “bir zorluktan kurtulmak anlamındadır.” Bereketli bir gece olması münasebetiyle mübarek gece, günahların affedilmesi ve kulun temize çıkarılması sebebiyle de beraat gecesi denilmektedir. Kulların ihsana kavuşmaları münasebetiyle de rahmet gecesi olarak isimlendirilmiştir.
  Bu geceyi ibadet dua ve taatle geçirmeliyiz. Bu konuda peygamber efendimiz şöyle buyurmaktadır:

  “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (on beşinci günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu? buyurur.” (İbn Mâce)

  Beraat gecesinin bir özelliği daha yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya’ya toptan olarak indirildiği gecedir. Buna inzal denilmektedir. Kadir gecesinde de peygamber efendimize ilk kez parça olarak indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denilmektedir.
  [​IMG]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Nisan 2014
Yükleniyor...
- Berat kandili ilgili Forum Tarih
Berat Kandili İle İlgili Hutbeler Mübarek Gün ve Geceler 30 Haziran 2012
Berat Kandili İle İlgili Hadisler Ayetler ve Hadisler 17 Şubat 2012
Berat Kandili İle İlgili Ayetler Mübarek Gün ve Geceler 17 Şubat 2012
berat kandili ile ilgili vaaz Mübarek Gün ve Geceler 14 Temmuz 2011