Behrullah Efendi Kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 28 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Behrullah Efendi hakkında bilgi  Behrullah Efendi Hayatı

  Behrullah Efendi Anadolu`dayetişen evliyâlardan. Tokat`ın Erbaa ilçesine bağlı Eksel (Koçak)köyündendir.

  Behrullah Efendi İlk tahsîlini Tokat`ta yaptı. Bu sıradatanımadıkları bir zât misâfir oldu. Behrullah Efendi ertesi günküdersini yapıp namazını kılıp yattı. Gece kalktığında o zâtın devamlıilimle meşgûl olduğunu gördü. Bu zâtın ilim sâhibi, gayretli olduğunuanlayarak; Efendim bu gece hiç uyumadınız. O ilimden bize deöğretseniz. diye arz edince, o zât; Evlâdım senin ilmî nasîbinİstanbul`daki Yanyalı Hacı İsmet Efendiden olacak. Sende onun kokusuvar. buyurdu. Bunun üzerine Behrullah Efendi, köye dönüp ağabeyindenizin aldıktan sonra İstanbul`a gitti.

  Behrullah Efendi herkese müşfik, güleryüzlü davranırdı. Sokakta gördüğü çocukların başını okşayıp, onlarahediyeler vererek gönüllerini alırdı. Herkese Allahü teâlânınmerhâmetinden bahseder; Biz insanlar da merhametli olmalıyız. derdi.Kendisine gönderilen hediyeleri el sürmeden fakirlere dağıtırdı.

  Behrullah Efendi 1915 (H.1334) senesindeEksel köyünde vefât etti. Kalabalık bir cemâat ile cenâze namazıkılındıktan sonra köy kabristanlığına defnedildi. Hak âşıkları kabriniziyâret edip, bereketlenmekte ve feyz almaktadır. Behrullah Efendininyerine talebesi Ali Osman Efendi geçti.

  alıntı
   
Yükleniyor...
- Behrullah Efendi Kimdir Forum Tarih
Peygamber efendimizin doğuşu, çocukluğu ve gençliği Hz.Muhammed (sav) 18 Şubat 2016
Peygamber efendimizin doğduğu alanın dini özelliği Hz.Muhammed (sav) 18 Kasım 2015
Kadir gecesi peygamber efendimizin okuduğu dua Mübarek Gün ve Geceler 19 Haziran 2015
Peygamber efendimizin vefatı kısaca Hz.Muhammed (sav) 1 Mayıs 2015