Behaeddin Veled Kimdir

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 27 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Behaeddin Veled Kimdir? Hayatı,

  Behaeddin Veled Biyografisi;
  Bahaeddin Veled, Mevlânâ'nın babası ve İslam dünyasının o dönemdeki en büyük bilginidir. Sultan-ı Ulema adı ile anılır. Anadolu Selçuklu sultanı Alâ-ed-Dîn Keykubat ile görüşmüştür. İslam Alimlerinin büyüklerindendir. Orta Asya-Türkistan'da yetişen en büyük İslam alimidir.

  Moğol cengâverlerinin bir fırtına gibi İslâm Alemi üzerine gelmesi üzerine, ailesi ile Türkistan ülkesinden diyâr-ı Rum (doğu roma toprakları) denilen Anadolu'ya (Anatolia-yun.) göç etmiştir. Yolculuk sırasında büyük evliya ve büyük alim zatlar ile de görüşmüş ve sohbetlerine kavuşmuştur. Bu zatların en büyüğü, Şeyh-ûl Ekber Muhyîd-Dîn İbn-ûl Arabî'dir. Mevlânâ Muhammed Celâled-Dîn Belhî Rûmî'yi babasının ardıdan edeple yürüdüğünü görünce, hayret ve tebessüm ile "Sübhanallah! Bir okyanus bir denizin arkasında gidiyor" buyurmuşlardır.

  Anadolu'da Ehl-i Sünnet ve'l Cemaat Hak Fırkası (Fırka-i Naciye-Sünnilik)'nı koruyarak yayarken vefat etti. Hazreti Muhammed'i, gördüğü bir rüyada, kendilerine Allah'ın Sevgilisi tarafından Sultan-ül Ulema (Alimlerin-Bilginlerin Sultanı) diye unvan verilmiştir.
   
  Son düzenleme: 29 Mart 2012
Yükleniyor...
- Behaeddin Veled Kimdir Forum Tarih
Behaeddin Veled Hayatı Biyografi 27 Mart 2012
Mehmed Behaeddin Nakşibendi Kimdir, Kısaca Hakkında bilgi 18 Eylül 2012
Behaeddin Meczûb El-Kadiri Kimdir Biyografi 27 Mart 2012
Behaeddin Zekeriyya Kimdir Biyografi 27 Mart 2012