Bedelli askerliğin şartları belli oldu

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 3 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Bedelli askerliğin şartları

  İşte bedelli askerlik şartları; Bedelli askerlikte Türk Silahlı Kuvvetlerinin görüşlerinin dikkate alındığı ve yararlanma sayısını düşürmek için yaşın yükseltildiği belirtildi.
  Bedelli askerlik uygulamasına ilişkin Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde hazırlanan çalışmalarda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hassasiyetlerinin de dikkate alındığı belirtildi. Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin sayısının fazla olmaması için yaş sınırının yüksek tutulacağı terörle mücadele ve asker ihtiyacını karşılamadığı gerekçesiyle sıcak bakmadığı bedelli askerliğin yeni dönemde hayata geçmesi bekleniyor.

  Yararlanacak yükümlü sayısının olabildiğince az olması için, başvuracak vatandaşların yaş aralığının yüksek tutulması değerlendiriliyor. 29 veya 30 yaşını doldurmuş olanların uygulamadan yararlanmasına yönelik genel bir eğilim oluştuğu ve bu yaş aralığının daha aşağıya çekilmesinin öngörülmediği belirtiliyor.

  2011 Aralık ayında askere gidecek kısa dönem yükümlülerle şubat ayında silah altına alınacak uzun dönem yükümlülerden teklif kapsamına girenlerin, bakaya ya da kaçak durumuna düşmesinden endişe edildiği de bildirildi.

  Bedelli askerliğin ekonomiye 500 milyon TL civarında bir kaynak sağlayacağı belirtiliyor. Bedelli askerlik için 5 bin ile 10 bin dolar arasında bir paranın alınabileceği konuşuluyor.

  (SABAH)
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Aralık 2012
Yükleniyor...
- Bedelli askerliğin şartları Forum Tarih
Osmanlı İmparatorluğunda bedelli askerlik var mıydı Sorun Cevaplayalım 19 Kasım 2014
Bedelli Askerlik İçin İkinci Şans Haberler 31 Ocak 2013
Bedelli Askerliğe İkinci Fırsat Geliyor! Haberler 20 Aralık 2012
Bedelli Askerlik Başvuruları Uzatıldı Haberler 11 Aralık 2012