Bebeklerde Gaz Sorunu Bitkisel Çözüm

'Sağlık bilgisi' forumunda Nalan tarafından 30 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Yeni doğmuş bebeklerin yaklaşık 1 yaşına kadar yaşadıkları en büyük problem gaz sorunudur. Ufak bir problem gibi görünsede başetmesi zor bir durumdur. Özellikle yeni doğan bebeklerde, sindirim sisteminin tam gelişmemiş olması nedeniyle, gaz problemine sıkça rastlanır.

  Yeni doğan bebeğinizde karın ağrısı ve gaz problemi varsa, devamlı ağlar. Huzursuzdur; karnında gerginlik görülür. Bacaklarını sürekli kendine doğru çeker.

  Bebeğinizi mümkün olduğunca anne sütü ile besleyin. Çünkü anne sütü bebeklerin sindirebilmesine en uygun, doğal besindir. Karnına ve ayaklarına ılık bezler koyun. Sakin olduğu bir zamanda bebeğin karnına masaj yapabilirsiniz.

  Gaz sansıcı çeken bebeklerde bitki karışımları, rahatlatıcı ve gaz sancısını hafifletici etki gösterir. Rezene, papatya gibi çaylar özellikle bu anlamda gaz sanıcısını hafifleten ve bebeği rahatlatan bitki özleridir.
   
 2. Cevap: Bebeklerde Gaz Sorunu Bitkisel Çözüm

  Bebeklerde gaz sancısını artırıcı bir faktör olarak evlerdeki sigara dumanı gösteriliyor lütfen anne ve babalar bu konuda hassa olmalı ve dikkat etmelisiniz..

  Evde sigara içen kişi sayısı ne kadar fazla ise bebekte gaz sancısı görülme olasılığı o kadar fazladır. Gaz sancısı tanısı konan bebeğin annesinin sigara içmesi ve ev içindeki diğer bireylerin sigara içmesi engellenmelidir.

  Annenin kafein içeren kahve, çay, kola ve çikolata gibi besinleri yemesi kısıtlanmalıdır. Annenin gazlı içecekler, süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller, baharatlı gıdalar, soğan, sarımsak, lahana, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası gibi yiyecekler ile ilgili sorgulanması ve gereğinde bu besinlerin kısıtlanması gerekebilir.
   
Yükleniyor...
- Bebeklerde Sorunu Bitkisel Forum Tarih
Bebeklerde Uyku Sorunu Nasıl Giderilir? Hastalıklar 21 Kasım 2013
Bebeklerde kilo almama ve zayıflık sorunu hakkında Hastalıklar 12 Şubat 2012
Bebeklerdeki Uyku Sorunu Nasıl Çözülür? Sağlık bilgisi 27 Aralık 2011
Bebeklerde uyku sorunu nasıl çözülür Bebek Bakımı 8 Kasım 2011