Bebeğin Parmak Emmesi

'Bebek Bakımı' forumunda Sitem tarafından 25 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bebeğin Parmak Emmesi
  bebeğin parmak emmesi zararlı mıdır

  Bebek ve Parmak Emme

  Parmak emmeyi en baştan engellemek sonradan tedavi etmekten çok daha kolaydır. Eğer bu anneye verilen eldiven takma önerisini hastaneden eve ilk geldiğinde deneseydi, işe yarardı. Bazı bebek tulumlarının da bebeğin ellerini kapatacak şekilde yapılmış uzun manşetleri oluyor. Benim deneyimlerime göre, emzikler parmak emmeyi önlemenin iyi bir yolu. Parmağın aksine, çocuğun ihtiyacı kalmadığı zaman onu atabilirsiniz.
  Eğer bir bebek parmağına hiç başlamamışsa, sonradan onu öz-lemeyecektir. Ama çocuk gazlı ve huzursuz bir bebekse, ağzındaki o küçük parmağın sağladığı huzur ve güvene ihtiyacı vardır. Açık söylemek gerekirse, ben de bu anneye katılıyorum ve parmak emmede bir kötülük olduğunu düşünmüyorum.
  Ama eğer bir problem varsa (belki de anneniz ya da teyzeniz çocuğa parmak emmeyi bıraktırmanızı söylemektedirler), aşağıdaki görüşleri deneyebilirsiniz:

  1. Bebek beslenirken, uzun süre emmesine fırsat verin ve böylece parmağını emmeye gerek görmeden uykuya dalacaktır.

  2. Bu aşamada (altı aylık) bebeğin elinde tutabileceği, hem onu oyalayacak, hem de ağzına sokup çiğneyebileceği çok güvenli oyuncaklar vardır. Bunların bebeğin boğazına kaçabilecek ya da ağzında çok gerilere kadar sokacağı oyuncaklar olmamasına dikkat edin. Bebeğin artan ilgisini kendi bedeninden farklı nesnelere çekmeye çalışın. Müzikli veya hareket eden oyuncaklar bebeği eğlendirebilir ve ellerini ağzına götüreceğine bu oyuncakları yakalamak için kullanmaya çalışabilir.

  3. Çocuğunuzla oynayın ve ellerini parmak emmekten daha farklı işler için kullanmayı öğretin.

  4. Eğer bebek alırsa, emzik deneyin. Daha önce de söylediğim gibi, emziği çocuktan almak mümkün olmasına rağmen, her zaman elinin altında olan parmağından uzaklaştırmak imkânsızdır.


  Dr. Grace Ketterman
   
Yükleniyor...
- Bebeğin Parmak Emmesi Forum Tarih
yeni doğmuş bebeğin topuk iziyle annenin parmak izi Kısa Bilgiler 24 Nisan 2013
Bebeğin Parmak Ucunda Yürümesi Bebek Bakımı 26 Ekim 2011
Hamilelikte bebeğin beyin gücünü nasıl arttırılır? Bebek Bakımı 19 Ocak 2016
Bebeğin Katı Besinlere Geçişi Bebek Bakımı 27 Kasım 2015