Bebeğin Kırkı Nasıl Çıkarılır

Konusu 'Bebek Bakımı' forumundadır ve EyLüL tarafından 19 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. EyLüL Üye

  Bebeğin Kırkı Nasıl Çıkar
  Bebeğin Kırkının Çıkarılması
  Bebeklerde kırk uçurma

  Bebeği olan annelerin heyecanla beklediği gün, bebeğin 40. gününü doldurduğu gündür. Halk arasında kırk çıkarma, kırkı uçurmak ya da kırkı çıkartmak olarak bilinen bebeğin 40. günü yapılacak bazı şeyler vardır. 40 günlük bebek için öncelikle bebeğin kırkının çıktığı gün güzelce yıkanır.

  Bebeği kırklama için yıkama suyuna 40 adet fasulye ya da küçük taş atılır. Her fasulye veya taş için ihlas suresi okunur, üflenir.
  Aynı gün bebeğin annesinin de yıkanması uygun olur.
  Yıkanma bittiğinde bebeğe en güzel giysileri giydirilir.

  Güzelce giydirilen bebek misafirliğe gidilir. Gidilicek evin veya evlerin yüksekte olması ve maddi durumunun iyi olması tercih edilir. Bununla ilgili inanışlar vardır.

  Misafirlik evinin sahibi bebeğin ilk misafirliği olacağından minik konuk için hazırlıklar yapar.

  Adettendir, 40’ı çıkan bebek yakın bir akraba, ahbap, komşu veya arkadaşa götürülür. Bebeğin kırkını uçurmak için götürülecek evin mümkünse yüksek katlı ve ev sahibinin zengin olması önemlidir. Kırkı çıkan bebeği ve annesini misafir edecek olan ev sahibi de bu küçük yavrunun ilk misafirliği olduğundan onun için çeşitli ikramlarda bulunur. Bebek ve annesi evden ayrılmak üzereyken de evsahibi bebeğin giysisine veya kundağına bir miktar para sıkıştırır. Adetlere göre evsahibi parayı koyduğu sırada “Evime fareler girmesin” demelidir. Ayrıca bebeğin boynuna un serpilip, yumurta ve şeker de konulur. Burada amaç bebeğin bereket getirmesidir. Ayrıca çocuğun yumurta gibi gürbüz olması, şeker gibi tatlı dilli, güler yüzlü olması istenir. Bu sırada bereket duası okunması ve bebeğin burnuna nazarlık denilip kömür lekesi sürülmesi de bebeği nazarlara karşı koruması için alınacak tedbirdir. Bazı yörelerde kırkı çıkan bebek için mevlit de okutulur. Bebeğin kırkını uçurmak için yapılan farklı adetler de vardır. Bu adetler yöreden yöreye değişmektedir. Ancak en çok uygulanan yöntemler, yukarıda anlatıldığı gibidir.

  [​IMG]

Benzer konu başlıkları: Bebeğin Kırkı
Forum Başlık Tarih
Hamilelik ve Doğum Bebeğin Anne Karnındayken Suyu Neden Azalır 2 Ağustos 2014
Medya Takip Esra Erol Bebeğini kaybetti 11 Ocak 2014
Hamilelik ve Doğum Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur 9 Ocak 2014
Hamilelik ve Doğum Hamilelikte bebeğin gelişimi için ne yemeli 19 Aralık 2013
Hamilelik ve Doğum Hamilelikte bebeğin erkek olduğunu nasıl anlarız 19 Aralık 2013