Bebeğin Cinsiyeti İlk Ne Zaman Belli Olur?

'Bebek Bakımı' forumunda ZeuS tarafından 5 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Kesinleşir


  Kadının yumurtasından gelen XX cinsiyet belirleme kromozomları ile erkek spermlerin X yada Y kromozomlu olanlılarının döl yatağında birleşmesi sonucunda cinsiyet belirlenmektedir. Yani, bebeğin cinsiyeti , babadan gelen spermin taşıdığı kromozomun cinsi belirlemektedir.

  Erkekten gelen dölleyici sperm X kromozomu ise, bebeğin cinsiyeti kız olmaktadır. Dölleyici sperm Y kromozomu ise bebek erkek olmaktadır.
  Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Oluşur

  Bu demek oluyor ki; aslında bebeğin cinsiyeti yumurta ile spermin birleşmesi sonucu gebeliğin ilk gününden itibaren bellidir. Ancak ultrason yardımı ile cinsiyet tespiti en erken 14.-15. haftalardan itibaren, bebeğin genital organının görülmesi sonucunda mümkün hale gelecektir.

  Bebeğin anne karında duruş şekli, anne karnının dışarıdan görünüş şekli, annenin aşerdiği besinlerin çeşidi ve gebeliğin şikayetlerine bakılarak cinsiyet tahmininde bulunmak yanlış bir davranıştır.

  Yine, Çin takvimi gibi çeşitli zamanlarda ilişkide bulunmak, korunulmayan günlerde özel diyetler yapmak, özel günlere veya saatlere göre cinsel ilişkilerde bulunmak bebeğin cinsiyetini etkilemeyecektir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Mart 2013
Yükleniyor...
- Bebeğin Cinsiyeti İlk Forum Tarih
Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur Bebek Bakımı 9 Ocak 2014
Demet Akalın'ın Bebeğinin Cinsiyeti Belli Oldu Medya Bölümü 10 Eylül 2013
Tuba Ünsal'ın Bebeğinin Cinsiyeti Medya Bölümü 7 Temmuz 2013
Sedef Avcı'nın Bebeğinin Cinsiyeti ne? Medya Bölümü 25 Mayıs 2013