Bayram gelmis neyime............

'Güncel Bilgiler' forumunda Alya tarafından 12 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. Bayram Gelmiş Neyime..

--------------------------------------------------------------------------------

Önümde, köşe yazarlığına başladığımdan beri beş senedir bütün bayramlarda yazdığım yazılar... Hepsi de dostluğa, kardeşliğe, birliğe, bütünlüğe dair, satırlarından bal damlayan yazılar ve hatıralar... Bugün, bu bayram şekeri tadındaki yazılar bana o kadar uzak ki...
    O acıklı türkü kulaklarımda çınlıyor:
    'Bayram gelmiş neyime, anam anam garibem
    Kan damlar yüreğime, anam anam garibem'.
    İçimde öylesine bir hüzün var ki anlatamam size dostlar... Yüreğime çöken garipliği ifadeden âcizim. Üstâd'ın dediği gibi, kendimi 'öz yurdumda garip' hissediyorum.
    Bir tarafta arslanlar gibi vatan evlâtları, vurulmuş tertemiz alınlarıyla yatıyor, diğer tarafta üçbuçuk Taşnak bozuntusu hâlimize gülüp göbek atıyor.
    Gene Üstâd Necip Fâzıl'ın bir dörtlüğünü hatırlıyorum:
    'Bıçak soksan gölgeme,
    Sıcacık kanım damlar.
    Gir de bir bak ülkeme:
    Başsız başsız adamlar'.
    Ve, Bedri Rahmi gibi feryat ediyorum:
    'Eyy benim dev memesinde cüceler emziren acayip memleketim!'
    * * *
    Ermeni Tasarısı, ABD Dışişleri Komisyonu'nda kabul edildi. Bush ve Rice'ın Tasarı'nın kabul edilmemesi için gayret gösterdikleri söyleniyor. Doğrusu hiç güvenmiyorum. Belki de Coniler, pek sevdikleri 'iyi polis-kötü polis' oyununu oynuyorlardır.
    Neticenin bu olacağı önceden belliydi. Beni asıl üzen, yerin dibine sokan, bu netice değil, oylama sonrasında söylenenler oldu. ABD'li Demokrat üye, 'Türkler bir şey yapamazlar. Birkaç sert beyanat verirler, sonra geçer' diyor. Yani herifçioğlu açıkça 'Havlar havlar susarlar' demeye getiriyor. Koçaryan da Ermenistan'dan lâf yetiştiriyor;
    Türkiye, Fransa'yı da ekonomik ilişkileri kesmekle tehdit etti ama o zamandan beri Fransa'yla dış ticareti birbuçuk misli arttı, diyor.
    Kimse kusura bakmasın ama teşbihte hatâ olmaz; 'Isıracak köpek havlamaz' derler. Nasreddin Hoca'nın fıkrasını bilirsiniz: Hoca, semeri çalınınca, geri getirmezseniz ben yapacağımı bilirim, der. Semeri gelince, getirmeseydik ne yapacaktın, diye sorarlar. Hiç, der Hoca, yenisini alacaktım. Ne yazık ki, devlet olarak Nasreddin Hoca kadar bile tesirimiz kalmadı.
    İşte beni asıl kahreden de budur.
    * * *
    Televizyonlarda, gazetelerde bir haber: Efendim, Hükûmetin tezkere hazırlama çalışmaları hızla devam ediyormuşmuş. Güler misin, ağlar mısın?
    Dün de yazdım, bu tezkere dediğiniz naneyi hazırlamak, en ebleh hukukçunun dahi yarım saatten fazla zamanını almaz. Güya tezkere bayram sonrasına yetiştirilecekmiş.
    Ne bayramı kardeşim? Bir ülkenin güvenliği söz konusu olduğunda bayramın seyranın lâfı edilir mi hiç?
    Ramazan Bayramı'ndan sonra da Cumhuriyet Bayramı var. Daha hipodromlardan hiç kullanmaya cesaret edemediğimiz tankları, topları geçireceğiz ya... Sonra da sevgili Başbakanımız, ABD'ye gidecek; Bush onu bir güzel sakinleştirecek. Sınır ötesi operasyon da çıkmaz ayın son çarşambasına kalacak...
    Bu durumdan, ABD'nin ve peşmergelerin uşağı medyacılar, Kuzey Irak'ta iş çevirenler ve Barzani yandaşları memnun olacaklar. Kimbilir, bazılarının yurt dışındaki banka hesaplarına, PKK'yı 1992'deki gibi imha edilmekten kurtardıkları için hatırı sayılır paralar yatırılacak.
    İktidar, Güneydoğu'da sıkıntı çıkmayacağından memnun, sınır ötesinde para harcamayacağından mesut, ekonomi riske girmemiş, ABD'yle aramız bozulmamış olacağından mesrûr bir vaziyette bayramı idrak edecek.
    Olan, şehitlere, gazilere, ailelerine ve itibarı sıfıra indirilmiş zavallı Türkiyem'e olacak...
    * * *
    Bayram gelmiş neyime...

Hasan Celal Güzel Buda oyle guzel bir makaleydi okudugum sizinle paylasmak istedim arkadaslar..................

2. Soyadı gibi gerçekten güzel yazmış...

3. çok guzel hemseserim

4. Tskler

5. Hasan Celal Güzel diyince benim aklıma hep öpme rekoru kıran güler yüzlü tombiş bir bey geliyor :f106:
    ama bu yazısıda en az gülen yüzü kadar güzelmiş hani :f106:

6. Evet bende ondan beklemzdim ama gayet guzel bir yazi olmus :))))))))))))))))

7. emeğine sağlık

8. teşekkürler çok güzel emeğine sağlık..