Bayat Ekmek Böreği

'Damak Keyfi' forumunda Berfin tarafından 24 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. Malzemeler :
    1 bayat ekmek
    1 su b.kaşar peynir rendesi
    150 gr.beyaz peynir

Sosu için:
    2 su b.süt
    3 yumurta
    1 çorba k.tereyağı

Hazırlanışı :
    İlk olarak bayat ekmeğin yarısı küp doğranarak fırın kabının altına yayılır. Üzerine rendelenmiş kaşar peynirinin yarısı ve beyaz peynir serpilir. Kalan diğer ekmekler de küp doğranarak üzerine serpilir. Diğer taraftan sosu hazırlanır. Bunun için; karıştırma kabına erimiş tereyağı, süt ve yumurta alınarak çırpılır. Hazırlanan sos ekmeklerin üzerine yayılır. Daha sonra en son kalan kaşar peyniri de üzerine serpilerek streç filmle kapatılır ve bir kaç saat buzdolabında bekletilir. Daha sonra 180 derecede pişirilir.

Afiyet olsun

2. Bayatlayan ekmeklerimizi degerlendirmek adına çok güzel bir tarif :f40:

Bunu kesinlikle deneyeceğim :f63:

Ellerinize saglık Berfin :f9::f9::f9:

3. Bu harika bir tarif en azından bayat ekmeklerin değerlendirilmesinde yeni bir secenek daha
    teşekkürler berfin:f40:

4. emeğine sağlık BERFİN:f40: bende mutlaka deneyeceğim:f40:

5. kesinlikle hem de bugün deneyeceğim :f40:

sahurda menümüz bu (bayatlamış ekmeklerim var da) :f106:

6. Güzel fikir....
    Bu akşam denerim, Teşekkürler Berfin :f40:

7. Bayat ekmekleri değerlendirmenin harika bir yolu bu tarif benim çok işime yarayacak teşekkürler berfinn:f40:

8. Bu akşam her evde aynı şey var galiba en iyisi ben bir değişiklik yapıp hiçbişi yapmıyım :f106:
    teşekkürler Berfincim gerçekten güzel bir paylaşım olmuş haddinden fazla ekmek israfı yapılan ülkemizde böyle farklı tadlarla belki bunun birazda olsa önüne geçebiliriz

9. en çokda benim evde bulunur bayatlamış ekmek. Evde birgün yeriz öbür gün anneme kaçarız. Bugün denemeyeceğim ama bir gün mutlaka deneyeceğim.

10. Hergün Binlerce ton Ekmek çöpe giden ülkemizde
    Bayat ekmeği değerlendirmek için oldukça faydalı bir paylaşım olmuş emeğine sağlık Arkadaşım.