Bayat balık nasıl anlaşılır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 10 Haziran 2013 tarihinde açılan konu

1. Bayat balık nasıl anlaşılır kısaca

Özellikle çocuklaırn beslenmesinde büyük önem taşıyan balık nedense çok fazşa tüketilmiyor bunun nedeni balığın tazemi yada bayatmı olduğunu anlıyamamız neden oluyor ben balık alamam mesela nedeni taze olup olmadığını anlıyamadığımdan oluyor.Merak ettim ve balığın bayat olduğunu nasıl anlarız araştırdım umarım bu bilgiler sizlerinde çok işinize yarıyacaktır bayanlar.

Balık alırken dikkat etmeniz gereken küçük ayrıntılar şöyle;

Balık alırken dikkat etmeniz gereken şey gözlerinin parlak olmasıdır bir başka ayrıntı ise taze balığın yosun kokmasıdır eğer alacağınız balık yosun kokuyor gözleri parlak ise tazedir.Bir diğer ayrıntı ise balığın solungaçlarının kırmızı olmasıdır balık alırken bu üç ayrıntıya dikkat edin.

Gözleri düzleşmiş ve parlaklığını kaybetmiş balık bayat balıktır.Balık bayatlayınca solungaçlarının rengide değişir ve soluk bir renk alır.Balığın pulları taze ise sıkı olur fakat kendiliğindne pulları dökülen balıklar taze değildir.

[IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/bayat-balik-nasil-anlasilir-17934.jpg]bayat-balik-nasil-anlasilir-17934[/IMGALT]