Basketbolun Kuralları Kısaca

Konusu 'Diğer Spor Dalları' forumundadır ve Ezlem tarafından 12 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. Kısaca Basketbolun Kuralları

Temel Kurallar:
    Basketbol beşer kişilik iki takımla oynanır. Her takımın en çok yedi yedek oyuncusu bulunabilir. Oyuncu, oyunun durduğu herhangi bir anda değiştirilebilir ve oyuncu değiştirmede bir sınırlama yoktur.

Fauller: Basketbol oyununda fauller kişisel ve teknik faul olarak ikiye ayrılır.Karşı takımın oyuncusunu tutmak, itmek, çelme takmak gibi hareketler kişisel faullerdir. Oyunu geciktirmek, potayı tutmak, sportmence olmayan davranışlarda bulunmak ya da aynı anda oyunda beşten fazla oyuncu bulundurmak gibi durumlarda, hakemler teknik faul verebilirler.

Kural çiğneme: Bir basketbol maçında, oyun kurallarına aykırı olan hafif hatalara kural çiğneme denir. Kural çiğneme durumunda top rakip takıma verilir. Serbest atış alanında üç saniyeden fazla kalma, çifte sürme, topu yere vurmadan birden fazla adım atma, topu tekmeleme ya da topa yumrukla vurma, kural çiğnemedir.
  2. Misafir Ziyaretçi

Cevap: Basketbolun Kuralları Kısaca

Benim ödevim için çok yardmcı oldu. Öğretmenimiz basketball kurallarını ve uzunluklarını yazın demişti bende bu siteden hepsini bulabildim ve kısacasını bu siteden buldum.

:)
  3. Misafir Ziyaretçi

aynen öyle benim ödevimede yardımcı oldu ya bende bu site sayesinde kısaca basketbol kurallarını yazabildim teşekkürler
  4. Misafir Ziyaretçi

ya yarın yazılı var ve hoca basketbolu ve voleybolu soracak hemde yazılı :(
  5. nasa1218 Ziyaretçi

çok güzelmiş tebrik ederim kim yazdı bu güzel bilgiyi
  6. Misafir Ziyaretçi

çok güzel bir site olmuş çok beğendim
  7. Misafir Ziyaretçi

çok teşekkür ederim çok iyi ,kısa olmuş 5 saniye kuralını da koysydınız daha iyi olurdu teşşekür ederiz bu kadar emek ettiğiniz için sağolun var olun ödevim var ve öğretmen beden eğitiminden sözlü yapacak inşallah işime yarar
  8. Misafir Ziyaretçi

işime yaradı 90 aldım
  9. Misafir Ziyaretçi

çok teşekkürler ödevime yardımcı oldu
  10. Misafir Ziyaretçi

saolun çok işime yaradı teşekkürler...
  11. Misafir Ziyaretçi

teşekkürler çok güzel hazırlamışsınız
  12. Misafir Ziyaretçi

bu site sadece kısaca basketbol kuralların daha uzun istiyosan detaylı bilgi yaz kardeş yazanın elleri nesağlık 100 aldım çoook saol
  13. Misafir Ziyaretçi

gerçekten çok yararı oldu teşekkürler ama bunların hepsini ezberlememeiz gerek cunku cok disiplinci ve kıt notlu bir hocamız varrr.
  14. Misafir Ziyaretçi

valla sağolun düşük not almaktan kurtuldum
  15. Misafir Ziyaretçi

çok teşekkür
  16. misafir Ziyaretçi

saol kardeş bu site sayesinde ödevim güzel oldu, saol ,tekrar.
  17. Misafir Ziyaretçi

hiç bilgi yok mesela zamanı gibi @->--
  18. Misafir Ziyaretçi

valla kim yazmışsa ona çok çok teşekkür ederim elektirik kesilmişti kısa ve öz olduğu için 2 dakikada yazdım hayatımı kurtardınız teşekkür ederim
  19. YRD Ziyaretçi

Saol kardesım sayeden de ısımı gordu yazılım vardı bu konuyla ılgışi saol canım :)
  20. Duran Ziyaretçi

Basketbol 5’er kişilik iki takımın karşı karşıya gelmesi ile oynanmaktadır. Her
    takımın 7’şer tane de yedek oyuncu bulundurma hakkı vardır. Yani sahaya toplam 12
    oyuncu ile çıkılır. Oyuncu değiştirme sayısında herhangi bir sınırlama yoktur, yani her
    iki takım da dilediği kadar oyuncu değiştirebilmektedir. Takımlar COACH denilen baş
    antrenörler tarafından yönetilir. Oyun 10’ar dakikalık dört periyottan oluşur, toplam
    oyun süresi 40 dakikadır. Top oyunda olmadığı zamanlarda kronometre durdurulduğu
    için oyun süresi 40 dakikadan daha uzun sürmektedir.