Basketbolda İsabetli Şut Atma

'Spor Gündemi' forumunda Wish tarafından 14 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Basketbolda şut atma teknikleri  Şut : Topu herhangi bir şekilde,rakip takımın potasına sayı kaydetmek amacı ile hücum oyuncusunun yaptığı harekettir

  Temel Duruş: Vücut ağırlığı her iki ayağa eşit olarak dağıtılırken dizler hafif bükülür ve bacaklar omuz genişliğinde açılır.

  Topun Pozisyonu : Top;temel duruşta, hafifçe öne eğilmiş gövdenin önünde, yaklaşık olarak göğüs hizasında iki elle tutulur.

  Topun tutuluşu: Tutuş,parmak uçları ve başparmakla sağlanır.Topa avuç içi temas etmez. Baş parmakla işaret parmağı ’V’ şeklindedir.Dirsekler yanlarda vücudun yanındadır.

  Hedef : Çembere; ayaklar,vücut ve dirseklerle konsantre olunur.Hedef olarak ya çemberin orta kısmı yada arka kısmı seçilir.

  Şutun kavisi: Orta ve Uzak mesafedeki şutlar için topun normal kaviste gitmesi gerekir . Yakın mesafelerden çok, uzak mesafelerden az sıçrayarak şut atılır.

  Şut elinin hareketi : Dirsekler pota yonunu gosterir,şut kolu yukarı-one dogru uzatılır .el bileginin bukulmesiyle top pota yonunde eli terkeder. Şut atan kişi , topun en son işaret parmagından çıktıgını hissetmelidir.

  Topun Dönüşü: Sayı şansını artırmak için topun, şuttan sonra el bileginin ve parmakların aktif çalışması ile arkadan, ileri-öne doğru döndürülmesidir.

  Şut kuvveti : Bacakların çalışması,şut elinin uzatılması ,el bileğinin öne hareketinden doğan uyumlu ve surekli hareketlerden saglanır.