Başkent ne zaman Ankara oldu

'Kısa Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 7 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ankara Ne Zaman Başkent Oldu
  Ankara Ne Zaman Başkent Oluşunun Tarihi

  Osmanlı Mebusan Meclisi son kez 12 Ocak 1919′da İstanbul’da toplandı. 16 Mart 1919 günü İngilizler İstanbul’a girdi. Önce meclisi bastılar. Bu olay üzerine birçok milletvekili Anadolu’ya geçti. Yakalananlardan çoğu tutuklandı. Artık Osmanlı Mebusan Meclisi’nin İstanbul’da toplanma olasılığı kalmamıştı. Milletvekillerinin toplanacağı ve ülkenin yönetileceği bir başkent gerekiyordu.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 günü, Ankara’da açıldı. Meclis, ilk oturumunda Mustafa Kemal Paşa’yı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa bundan sonra ülkeyi kurtarma çalışmalarını Anadolu’nun bu küçük kentinde sürdürdü. Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın planları bu yoksul kentte hazırlandı. Savaşın başarıya ulaşması için düzenli ordular kuruldu. Bu ordular İnönü’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da düşmanı bozguna uğrattı. 30 Ağustos 1922′de kazanılan Başkomutanlık Savaşı ile Kurtuluş Savaşı’mız tamamlandı.

  Yurdumuz düşmanlardan kurtulduktan sonra 13 Ekim 1923 günü İsmet Paşa ve dört arkadaşı Ankara’nın başkent olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasa önerisi verdiler. Öneri mecliste oylandı, kabul edildi. Böylece Ankara yeni Türkiye Devleti’nin başkenti oldu.
   
Yükleniyor...
- Başkent zaman Ankara Forum Tarih
Ankara Ne Zaman Türkiye'nin Başkenti Oldu ? Merak Ettiklerimiz 6 Ağustos 2014
Ankara Ne Zaman Ve Neden Başkent Oldu Bunları biliyormusunuz 18 Aralık 2012
Ankara Ne Zaman Başkent Oldu Genel Türk Tarihi 28 Eylül 2012
Ankaranın Başkent Oluşu Ne Zaman Okulistik 14 Nisan 2011