Basınç nasıl oluşur

'Bilgi Rehberi' forumunda Misafir tarafından 6 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. ya ben basıncın nasıl oluştuğunu bilmiyorum .öğretmenimizde yarına araştırın ödev dedi başka hiç bir sitede düzgün bir şey yok acaba siz bana yardımcı olur musunuz

2. Cevap: Basınç nasıl oluşur

BASINÇ NEDİR

Basınç Gradyan Kuvveti Basınç, bir yüzey üzerine etkide bulunan dik kuvvetin, birim alana düşen miktarı. Katı, sıvı ve gazlar ağırlıkları nedeniyle bulundukları yüzeye bir kuvvet uygularlar. Kuvvetin kaynağı ne olursa olsun birim yüzeye dik olarak etki eden kuvvete basınç (P), bütün yüzeye dik olarak etki eden kuvvete de basınç kuvveti (F) denir.

Birim yüzeye dik olarak etkiyen kuvvete basınç denir. Basınç maddenin moleküllerini
    bir arada tutarak dağılmasını önler. Buzun erime sırasında hacmi küçülür yani basınç arttıkça
    erime kolaylaşır.

Deniz seviyesinde, normal Ģartlar altında 0°C’de eriyen buz, basıncın artırılmasıyla sıfırın altındaki bir sıcaklıkta da eriyebilir. Yüksek dağlardaki karların yaz mevsiminde erimemesinin nedenlerinden biri de açık hava basıncının yüksek yerlere çıkıldıkça azalması ve karın erime noktasının yükselmesidir.