Başbakanlık Dizilerimnize Taktı

'Haberler' forumunda MisLinA tarafından 1 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. Başbakanlığı Ferhunde de, Burhan da rahatsız etti...

Son dönemlerin popüler yerli dizi karakterleri Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nü rahatsız etti. Kurumun yayın organı Aile ve Toplum Dergisi’nde yer alan çalışmaya göre, Yaprak Dökümü’nün ‘Ferhunde’si, Avrupa Yakası’nın ‘Makbule’si ‘toplumsal yaşamı riske sokan’ karakterler.

Akşam Gazetesi'nden Dilek Gedik'in haberine göre, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya bağlı kurumun üç ayda bir çıkan dergisinde yer alan ‘Aile Kurumuna Yönelik Güncel Riskler’ adlı yazıda, son yıllarda aileye ilişkin yapılan araştırmalar, boşanmalar, evlilik dışı ilişkiler, eşcinsel beraberlikler, çocuk gibi konular indelenerek popüler dizilere ilişkin ilginç tespitlerde bulunuldu.

Dr. Ünal Şentürk tarafından kaleme alınan yazıda, “Dizilerdeki kahramanların, boşanmış, eşinden ayrı yaşayan, bekâr kalan, sadece çocuklarıyla yaşamını sürdüren, nikahsız yaşayan, sözüm ona kendi başına yeten veya ayakları üzerinde durabilen kişilerden oluşması, izleyici bağlamında arzu edilmeyen davranış modelleri yaratarak toplumsal yaşamı riske sokmaktadır” denildi.

Evlen ama boşanma!
    Buna göre, eşi hapishanede olan ve patronuyla ilişki yaşayan Yaprak Dökümü’nün ‘Ferhunde’si, kardeşinin sevgilisinin babasından hamile kalan Kavak Yelleri dizisinin ‘Canan’ı, eşi İzzet’ten boşanıp, dayısının evini eski flörtü Burhan’la paylaşan Avrupa Yakası’nın ‘Makbule’si, Aile Araştırma Genel Müdürlüğü için ‘toplumsal yaşamı riske sokan karakterler’den sadece birkaçı.

Ferhunde boşanmasın!
    Dr. Ünal Şentürk, aile ve toplumsal yaşam için risk olarak gördüğü dizi kahramanlarının ‘boşanmaması, mutlaka evli olması’ şart. Yazıda, bu durum şöyle anlatılıyor: “Günümüzde izlenme rekorları kırarak oldukça popülerleşen dizilerin büyük bölümünde boşanma, yalnız yaşam, ‘sivil evlilik’ diye tanıtılan nikahsız birliktelikler olağan bir durum gibi gösterilmekte ve durumların diğer yönleri dikkate alınmamaktadır. Bu ise aile kurumuna yönelik olumsuz sonuçlarıyla beliren risk oluşumları normalleştirmektedir. Halkın beğenisine ve ilgisine sunulan yayınların, toplumun değerleri, kabulleri ve beklentileriyle örtüşmesi oldukça fonksiyonel olmaktadır.”

Eski sevgililer aynı evde..
    Avrupa Yakası’nın Makbule’si eşi İzzet’ten boşanıp, dayısının evine taşındı. Ama evde eski flörtü Burhan Altıntop da kalıyor.

Haberlerde görünce çok sinirlendim çooookk :f196: Bi dizilerimiz kalmıştı dokunmadıkları:f196:

2. Gerçekle kurguyu ayırd edemeyenleri bilinçlendirmek için bir çalışma neden yapmıyorlar?

3. Allah akıl fikir versin ne diyim.Bu tarz şeylerle okadar çok karşılaşıyoruz ki bu durumlara millet olarak yazık diyorum..

4. bütün bunlara takana kadar kafayı
    selena gibi bir çocuk dizisinde yapılanları düşünseler, yada bez bebek gibi bir diziyi oturup inceleseler diyorum
    saydıkları diziler yetişkinler için ve sanırım artık kurguyla gerçeği ayırt edebilecek yaştayız ya birde bunu ayırt edemeyecek olan çocuklarımız ne yapsın

5. Tartışılacak okadar çok şey varki ferhundeye kadar
    Hazanın dediği gibi çocuk dizilerini bir kez inceleyerek izleyin ltf.
    Çocuklarımız için olumsuzluklarla dolu, ayrıca evlendirme programlarına nedersiniz
    ne dizi nede oyun realite show...
    Geçen gün tesadüfen rastladım amcam bayanı görünce kalbi pır pır etmiş işte bu demiş
    bayanıda göreyim dedim kanalı değiştirmedim ve gördüm:f84: kişi, ırk, milliyet yada kültür değil emin olun
    bayan rus şivesi ike konuşuyor ve türkçeyi tam telaffuz edemiyor hatta Türkiye haritasını bile bilmiyor:f20:
    ama amcamın kalbi pır pır etmiş nasıl bir kalpse:f196:
    Sözün kısası TV tambir olumsuzluklar yumağı günümüzde geleceğimiz için (Bence)