Başbakan İsviçre bankalarındaki hesapları hakkıda Konuştu

'Haberler' forumunda Ezlem tarafından 1 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. Recep Tayyip Erdoğan İsviçre bankalarındaki hesapları hakkıda Konuştu,Recep Tayyip Erdoğan İsviçre bankası hesapları,Recep Tayyip Erdoğandan Wikileaks iddialarına cevap

"İSVİÇRE'DE KURUŞUM VARSA BU KOLTUĞU BIRAKIRIM"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Wikileaks'in yayınladığı belgelerde kendisine ilişkin iddiaları yanıtlarken, ''Benim abdestimden şüphem yok, dolayısıyla namazımdan da şüphem yok'' dedi.

Erdoğan, muhalefet partilerini ve basın kuruluşlarını Wikileaks'in yayımladığı gizli ABD belgeleri ile ilgili tutumu konusunda eleştirdi. "Herşeyi hükümete saldırı malzemesi olarak kullanmak ahlaklı değildir. pazartesi Wikileaks'in eteğindeki taşları dökmesini söylemiştim. Bazıları sabredemedi. Açıklanan çok az bilgiyi fırsat bilip hükümete saldırma derdine girmiştir" diye konuşan Erdoğan'ın konuşmasının satır başları söyle:

"MUHALEFET YALAN BELGENİN BORAZANI OLDU"

Günlerdir kamuoyunda gündem oluşturan belgelerde adı geçen yabancı diplomatlar hakkında ulusal ve uluslar arası yargı içerisinde yer alan bütün arkadaşlarım çalışma yapıyor. ABD yönetimiyle de bunları konuştuk, zaten özür dilediler. Ama bunu bile yeterli bulmuyoruz. ABD gibi bir devletin istihbarat teşkilatı, diplomasisi bakın ne hale gelmiş. Ama bu bizim değil ABD'nin sorunudur. Bizim sıkıntımız yok, sıkıntısı olanlar düşünsün. Türkiye Başbakanı Kosova'da Lübnan'da, Libya'da büyük bir ilgi görüyor diye kıskananlar var. Bakın ben burada söylüyorum, bu belgelerde muhalefete atılan iddialar da var, ben buna da üzüldüm. Oysa onlar iftiralara borazanlık etmeyi tercih ediyorlar bu iddialara.

"BEN BEKLEYELİM DEDİM AMA BİRİLERİ BEKLEMEDİ"

Böyle ciddiyetsizlik, asparagas habercilik yapmak demokratiklik değildir. Bir dönemin büyükelçisinin kişisel yorumlarını gerçek bilgi, belge kabul etmek, bunu siyaset malzemesi haline getirmek, ömür boyu utanç içinde yaşatacak bu insanları.

"YALAN İDDİANIN KANITINI İSTEMEK SEVİYESİZLİK"

Benim dünürüm yazmak çizmekten başka bir şey bilmez. Yıllarını yazarlığa vermiştir. Ticari faaliyeti yoktur. Açıkça söylüyorum bu tür iftiraları atıp ispatlayamayanlar ne kadar alçaksa, bunları manşetleri ve söylemleriyle yayınlar, konu yapanlar aynı derecede müfteridir, alçaktır. Hukukta ispat görevi vardı. İspat görevi bu iddiayı ortaya atanlarındır. Böyle bir şey söylüyorsunuz ama ABD ve diplomatları bu işi iyi bilir, "nerede bunun delili" diye sormayı bilirler. Ortaya iddia atıp benden bunun ispatını istemek zavallılıktır.

"İSVİÇRE'DE KURUŞUM VARSA BU KOLTUĞU BIRAKIRIM"

Benim İsviçre bankalarında kuruşum yok ki olmadığını ispat edebileyim. Muhalefet liderlerine söylüyorum, benim tek kuruşum olduğunu ispat etsinler ben bu makamda durmam, hemen istifa edeceğim. Sen Başbakanı seversin, haz edersin veya etmezsin, ama ülkene milletine saygın varsa bu ülkenin Başbakanı'na yabancıların, hatta ne idüğü belirsiz olanların attığı iftiralara sahip çıkamazsın. Kim iddiada bulunuyorsa ispat yükümlülüğü ona aittir.

"İFTİRADAN SİYASET MALZEMESİ YAPMAK ZAVALLILIKTIR"

Ana muhalefet lideri çıkmış "Başbakan ispatlasın" diyor. Bunu siyaset malzemesi yapmak seviyesizliktir. Gerçeği çarpıtıp yalan ve iftiradan medet ummak siyaset yapmak değildir. Bu tablo Türk siyaseti açısından hiç hoş değildir. Küfür ve hakaret siyaset dili haline getirilemez. Yabancıların yalanlarını gerçek kabul edip arkasına sığınanlar ciddi seviye kaybı içindedir. Bunları manşet, sürmanşet yaparak hükümete saldıranlar da aynı seviyesizliğin içindedir.

"BUNLARI MANŞET YAPAN MEDYA ALÇAKTIR"

Bir defa onurlu bir medya, onurlu bir medya mensubu bu iddialarla ilgili kişiyi arar sorar; "Sayın Başbakan'ım var mı böyle bir şey, varsa yayınlayacağız!" Ama sen hiç sormadan iftira mantığıyla hareket edersen seviyesiz ve alçaksın. Biz bu çirkin üslupları muhatap almak istemiyoruz. Amacın ne olduğunu sabır içinde bekleyeceğiz. Erken değerlendirmelerle fırsatçılık yapmak utanç içinde yaşatacak insanları.

"BANA HIRSIZ DİYEN ŞU ANDA İÇERİDE"

Şu anda Belediye Başkanlığım döneminde "Erdoğan'ın bir milyar doları var" diyenler Ergenekon'dan içeride. Bu iddiaya o zamanlar önemli bir iş adamı da sahip çıktı ama sonra özür diledi. Aynı şekilde, aynı yolda devam eden bir medya ve köşe yazarları hala var. Çünkü bunların ruhuna işlemiş böyle davranmak. Biz sabırla gelişmeleri izleyeceğiz. Hakkımızda iftira dolu birçok kitap da yazılıyor. Çünkü Başbakan'a iftira atmak birileri için prim yapıyor. Reyting alıp tiraj arttırıyorlar. Türkiye muhalefetin muhayyilesine sığmayacak kadar büyük bir ülkedir.

Alıntı :Sabah