Baş Ağrısı Nedenleri Neler?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 6 Nisan 2013 tarihinde açılan konu


 1. Baş Ağrısı Nedenleri


  Baş ağrısı günümüzde Erkek ve Bayanalrda sıklıkla rastlanıyor baş ağrısı çocuklarda bile çok fazla görülebiliyor peki baş ağrısının nedenleri neler bu konuda yeterince bilginiz varmı.Neden baş ağrısı çekeriz baş ağrısını tetikleyen nedenler neler yazımızda bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

  Baş ağrısının en az üç yüz tipi ve sebebi olduğu söylenmektedir.Fakat şiddetli baş ağrısında hemen herkesin aklına ilk gelen hastalıkların başında migren yer alır. Migren hastalarının yarıya yakınında baş ağrısına görmede bozukluklar, yüzde uyuşma, konuşma zorlukları gibi belirtiler de eşlik etmektedir.

  Ayrıca birçok migren atağından önce depresif ruh hali, ani duygusal oynamalar, susamışlık hissi, sık idrar çıkma, esneme gibi belirtiler izlenmektedir.Migren hastalarında depresyon tablosu migreni olmayanlara göre iki kat daha fazla izlenir. Panik bozukluğu, kaygı bozuklukları, bipolar afektif bozukluk gibi diğer duygudurum bozuklukları da migren hastalarında artmış olarak görülmektedir.

  Gerilim tipi baş ağrısı en sık karşılaşılan baş ağrısı türüdür. Migren ağrısına göre daha düşük şiddetlidir ancak daha uzun sürer. Stres, kaygı, depresyon, yorgunluk gibi etkenlerle baş boyun bölgesindeki kaslarda kasılma olur ve bu da genellikle başın etrafında alından geçen bir çember biçiminde sıkışmaya benzer ağrıya sebep olmaktadır.

  Özellikle Depresyon ve migren tipi baş ağrıları ise karşılıklı ilişki içindedir. Depresyon şiddetlendikçe baş ağrısı artabilir, migren sıklaştıkça depresyon belirtileri ağırlaşabilir.