Barmenlik eğitimi ders programı

'Etüt Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 19 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. barmenlik eğitimi
    barmenlik eğitimi ders programı
    barmenlik eğitim süresi

Milli Eğitim Bakanlığınca verilecek eğitimin süresi örgün eğitimde 4 yıl, yaygın
    eğitimde ise kursun öğretim programına göre kursu açan kurumlarca belirlenir.
    Meslek Yüksekokullarında 2 yıldır.
    Meslek liselerinde mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. 9. sınıfın (lise 1) dersleri genel
    liseler ve meslek liselerinde ortaktır. 9. sınıfın sonunda öğrenci alanını belirler. 9
    ve 10. sınıflarda ortak dersler ile alan ortak dersleri, 11 ve 12. sınıflarda ise dallara özel derslerin öncelikli olarak okutulmaktadır. Alanda yer alan tüm dallara yönelik
    ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10 ve 11. sınıfta verilmektedir.
    12. sınıfta diplomaya götüren dala ait yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır. 10.
    sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî
    kapasitesi ile öğrencilerin mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılır.

Ortak dersler

Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak bilgisi, Tarih, TC İnkilap tarihi
    ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Sağlık Bilgisi, Felsefe,
    Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlkyardım, Tanıtım ve
    Yönlendirme.

Alan ortak dersleri

Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Geometri, Analitik Geometri, Fizik, Kimya,
    Biyoloji, Mesleki Gelişim, Servis Hazırlıkları, Temel Yiyecek Üretimi, Yabancı Dil.

Dal dersleri

İşletmelerde beceri eğitimi, Mutfak uygulamaları, Türk Mutfağı Yemekleri, Açık
    Büfe, Pasta Yapım Teknikleri, Tatlı Yapım Teknikleri, Pasta Süsleme Teknikleri,
    Yiyecek Servisi, Konuk Masasında Servis, Yemek Gruplarının Servisi, Konuk
    İlişkileri, Kokteyller ve Servisi, Alkolsüz İçeceklerin Servisi, Alkollü İçeceklerin
    Servisi, Ulaşım Sektörü, Fuar/Kongre Hostesliği, Otobüs/Tren Hostesliği, Uçuş
    Teorisi, Havayolu Hostesliği, Yolcularla İletişim. Uçakta Temel İlkyardım, Mesleki
    Yabancı Dil, 2. Yabancı Dil.

Turizm eğitim merkezlerinde süre ise 7 ay, özel turizm kurslarında ve işgücü
    yetiştirme kurslarında ise 3–6 aydır. Pratik kız sanat okullarında ve kız teknik
    öğretim olgunlaştırma enstitülerinde kurs süreleri talebe göre değişmektedir.
    Kurs süresince; görgü kuralları ve genel kültür, barın servise hazırlanması,
    temizlik ve bakım, bar personelinde olması gereken özellikler, içeceklerin
    gruplandırılması ve servisleri, ürün bilgisi, satış teknikleri, stok kontrol hakkında
    bilgi ve beceriler kazandırılır. Ayrıca mesleki İngilizce öğretilir.