Banyoyu İlk Bulan Kimdir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 22 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Banyoyu Kim buldu

  Romalılar döneminde banyo yapmak, bir uygarlık belirtisi sayılıyordu ye bu nedenle hemen her evde bir banyo vardı. M.S. 5. yy’da Roma İmparatorluğu’nun çökmesiyle birlikte, bu güzel alışkanlık Avrupa kıtasında büyükölçüde ortadan kalktı. Öyle ki, 1837′de Kraliçe Victoria, İngiliz İmparatorluğu’nun başına geçtiği zamanlar bile, Buckingham Sarayı’nda banyo yoktu. 1870′li yıllara gelinceye değin, banyo yapmak, insanlar için bir külfet niteliğindeydi.

  1880′li yıllardan itibaren, bugün bildiğimiz uzun küvetler ve duş sistemi geliştirildi. Sıcak su kolaylığı sağlandı ve banyolar yeniden yaygınlaştı. Türk hamamları ise, yüzyılımızın başından itibaren rağbet görmeye başladı. Bu hamamlarda, önce buhar banyosu yapılıyor, sonra da keseleniliyordu. Avrupalılar, bu keseleme işlemini biraz değiştirerek, adına “masaj” dediler. Daha sonra alınan bir ılık duşla, banyo tamamlanmış oluyordu.

  Bugün bildiğimiz saunaların ilk örnekleri ise, 1890′lardan itibaren Fin hamamı adı altında evlere kadar girdi. Her tarafı kapalı bir kutunun içine yerleştirilen bir soba sayesinde, kutu içinde büyük bir hararet sağlanıyordu. Kutunun kapısı dışarıdan açılıyor, içeriye birisi girdikten sonra da yine dışarıdan kapatılıyordu. Bu yöntemin en büyük sakıncası, içeride yanan sobanın tehlikeli bir hal alması durumunda, içerdeki kişinin kaderiyle baş başa kalmasıydı.
   
  Son düzenleme: 8 Ocak 2013
Yükleniyor...
- Banyoyu İlk Bulan Forum Tarih
Banyoyu İlk Kim Buldu Ders notları 20 Şubat 2012
Banyoyu Kim Buldu Ders notları 19 Nisan 2012
Banyoyu Kim Bulmuştur Ders notları 20 Şubat 2012
Milyoner 1896 'daki ilk Modern olimpiyatlarında birinci olan sporculara ne ödül verilmiştir Sorun Cevaplayalım 12 Ekim 2016