Banyolu Patates Böreği Tarifi

'Damak Keyfi' forumunda YAREN tarafından 13 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

1. Oktay Usta’nın Banyolu Patates Böreği Tarifi
    Malzemeler

4 yufka
    5 patates
    2 soğan
    150 gr. kavurma
    1 tutam maydanoz
    Tuz, karabiber
    Sıvıyağ

Üzeri için

1 yumurta
    Çörekotu
    Susam
    Haşhaş

Hazırlanışı

İlk önce 5 adet patatesi haşlayın.2 adet soğanı yemeklik kesin.Haşlanan patatesleri küp olarak kesin.Tavayı sıvıyağı alın.Soğanları tavaya ilave edin ve soğanları kavurun.Soğanlar kavrulduktan sonra üzerine kavurmayı ilave edin.Daha sonra üzerine patatesleri ilave edin ve kavurmaya devam edin.

2 adet yufkayı tezgaha serin.Yufkaların arasına sıvıyağ sürün.Yufkaları üçgen olarak kesin.Üçgen kestiğiniz yufkaların uçlarına patatesli kavurmalı iç harçtan paylaştırın ve rulo olarak böreği sarın.Bir kaba su alın.Börekleri suya daldırıp çıkartın.Fırın tepsisine yağlı kağıt serin.Yağlı kağıdın üzerine börekleri dizin.Üzerine yumurta sürün.Üzerine susam ,çörekotu, haşhaş serpin.Önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında pişirin.

2. Cevap: Banyolu Patates Böreği Tarifi

:f30::f30::f30: Başlığı ilk gördüğümde '' Banyolu Patates Böceği '' şeklinde okudum...Bu ne yaa falan dedim kendi kendime sonradan farkettim. .. :f30::)

3. Cevap: Banyolu Patates Böreği Tarifi

Ben her şekilde yerim onu ister banyolu ister banyosuz :) ama aykut görmesin :f196:

Yaptığım bir tarifti teşekkürler Yaren :f40:

4. Cevap: Banyolu Patates Böreği Tarifi

Böreği böcek olarak okuduğuna göre Pardus'un karnı tok sanırım ..:f30:
    Blue,bende börekleri komple galate ununa bulayıp pişiriyorum nefis oluyor.:f40:

5. Cevap: Banyolu Patates Böreği Tarifi

Galete ununa batırdıktan sonra fırınlıyormusun kızartıyormusun canım. Önerin hoşuma gitti. Denemek isterim.

6. Cevap: Banyolu Patates Böreği Tarifi

Böceklerin pardon böreklerin:)hertarafını önce yumurtaya bulayıp sonra galete ununa buluyorum.Öylece fırınlıyorum.Üzeri çıtır çıtır süper oluyor.Ama iç olarak haşlanmış patates ve kaşar karışımı daha nefis..:f40:

7. Cevap: Banyolu Patates Böreği Tarifi

Benden de bir püf noktası galeta unu yerine iyice bayatlamış ekmeği robotta çekin ve börekleri ona bulayın. :f40:

Bu tarzda yaptığım bir poğaça tarifim var en kısa zamanda paylaşacağım.Üzerinde çalışmalarım devam ediyor :f196:

8. Cevap: Banyolu Patates Böreği Tarifi

Benim marifetli arkadaşım sen bu yaptığın pastanın tarifini paylaşmışmıydın özene özene resmini çektirdin bana :f20:

Böyle marifetli arkadaşlarım olduktan sonra karnım hiç aç kalmaz sağolun önümüzdeki aya elit tariflerinizi bekliyorum günüm var arkadaşlar :f106:

9. Cevap: Banyolu Patates Böreği Tarifi

Bu da bizim Serramla yaptığımız sevgili Blue'nun Çilekli Tiramisu tarifinden..:f196:
    Çekim Ezgime ait..:f40:

10. Cevap: Banyolu Patates Böreği Tarifi

Hayırdır. Pasta yarışmasımı var burda :f196:

11. Cevap: Banyolu Patates Böreği Tarifi

Blue'nun güzel marifetlerini sergiliyoruz..:f30:

12. Cevap: Banyolu Patates Böreği Tarifi

Bu ne böyle sanırım '' YEMEKTEYİZ ''...Ne oluyor böyle ? :f30::f30::f30: Ben de yumurta kırmıştım resimlerini koyayım bari ... :f30::f30:

13. Cevap: Banyolu Patates Böreği Tarifi

Hazanım ben unutmuşum valla ne güzelde çıkmış pruofiterolcüklerim :)

Ama ben sana yarımsaat sonra boş tabağın resmini de çek demiştim :f30::f30:

Gün içinde ''Kolay Profiterol'' tarifini bekleyin :f40:

14. Cevap: Banyolu Patates Böreği Tarifi

Tarifi napcaz bluemmmm insan pruofiterolün kendisini hazırlar getirir günün yorgunluğunun üzerine tüm arkadaşlar bence bir tabakta yapılmışını tercih ederler :f20:

15. Cevap: Banyolu Patates Böreği Tarifi

yani blue hazan haklı
    sen tarifi falan boşver de bi tepsi yapiver
    :))
    tabi güzel tarifide forumda bulunsun yinede