Balıkçılık teknolojisi mühendisliği dersleri

'Etüt Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 15 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. balıkçılık teknolojisi mühendisliği dersleri nelerdir,
    Balıkçılık teknolojisi mühendisliği dersleri

Balıkçılık teknolojisi mühendisliği ön eğitimde başarılı olunması gereken desrler;
    Fen Dersleri ( Fizik, Kimya, Biyoloji),
    Matematik,

Balıkçılık teknolojisi mühendisliği eğitim süresi 4 yıldır. Bazı üniversitelerde normal eğitim süresine ek olarak 1 yıl
    yabancı dil hazırlık uygulaması yaptırılmaktadır.
    Eğitim süresince; matematik, fizik, kimya, biyoloji, ekonomi ve pazarlama gibi temel
    dersler teorik olarak verilmektedir.
    Teorik ve pratik olarak verilen dersler
    I.yıl Balıkçılık Teknolojisine Giriş, Yüzme ve Can kurtarma, Deniz Biyolojisi,
    II.yıl Balık Biyolojisi, Kimyasal Oşinografi (Okyanus Bilimi), Fiziksel Oşinografi, Ekoloji,
    Mühendislik Mekaniği, Mikrobiyoloji, İstatistik, Avlanma Yöntemleri ve Av Araçları,
    Teknik Resim, Gemicilik, Biyolojik Oşinografi,
    III.yıl Genel Ekonomi, Akışkanlar Mekaniği, İç Su Balıkları Yetiştiriciliği, Su Kirliliği,
    Populasyon Dinamiği, Seyir, Denizde Güvenlik, Balıkçılıkta Bilgisayar Uygulamaları, Deniz
    Canlıları Yetiştiriciliği, Balıkçı Gemileri,
    IV.yıl Yetiştiricilik Tesislerinin Mühendislik Planlaması , Balıkçılık Yönetimi, Su Ürünleri
    İşleme ve Değerlendirme Teknolojisi, Yük İşlemleri, Gemi Yapısı ve
    Dengesi, Meteoroloji, Deniz Hukuku, Denizde Haberleşme dersleridir.
    Öğrencilerin mesleki eğitimi başarı ile bitirebilmeleri için 60 günlük staj yapmaları
    gerekmektedir. Bu stajı balık üretim tesislerinde veya balıkçı gemilerinde
    yapabilmektedirler.
    Ayrıca mesleki eğitim esnasında öğrenciler isteğe bağlı olarak balık adam ve dalgıçlık
    kursları, gemicilik için STCW kursları, kaptanlık sertifika kurslarına katılabilirler.

Mesleğin eğitimine girebilmek için;
    Lise veya dengi okul mezunu olmak,
    Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı ’nda (LYS)
    “Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği” lisans programı için yeterli “MF-4” puan
    almak.
    Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda
    Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği” lisans programı ile ilgili en az bir yüksek
    öğretim programını tercih etmek gerekmektedir.