balıkcı gemisi kaptanlığı belgesi

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 14 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. 10 yıllık usta gemici ehliyetim var 8 yılı balıkcılık yaptım 2yıldan bu yana yatta calışıyorum ve yatkaptanlığı kursuna gidip sınavları kazandım ve bunun yanında balıkcı gemisi kaptanlığı belgesinide almak istiyorum ama nerye sorduysam cevap alamadım 7 konudan sınava girdim şimdi tekrar sınava girip girmeyeceğim yani balıkcı gemisi kaptanlığı sınavlarından muafiyetim varmı yoksa tekrar sınavlara girecekmiyim sınava girdiğim konular d.ç.ö.t.seyir gemicilik deniz hukuku ingilizce haberleşme motor ve denizde güvenlik

2. Cevap: balıkcı gemisi kaptanlığı belgesi

Balıkçı Gemisi Kaptanı olmak için müracaat edenler,
    Onsekiz yaşını bitirmiş olmak,
    - Balıkçı gemisi güverte tayfası olarak yetmişiki ay deniz hizmetine sahip olmak,
    - Usta gemici olarak otuzaltı ay deniz hizmetine sahip olmak,
    - Güverte lostromosu olarak bir yıl deniz hizmetine sahip olmak,
    - Denizcilik anadolu meslek liseleri, denizcilik meslek liseleri, çok programlı liselerin denizcilik alanlarının balıkçı gemisi kaptanlığı, veya su ürünleri üretimi dalı mezunları ile Balıkçı Gemisi Kaptanı müfredatını veren Meslek Yüksekokulları, Yüksekokullar ve Fakültelerin Su Ürünleri, su ürünleri mühendisliği, balıkçılık teknolojisi veya balıkçılık teknolojisi mühendisliği bölümü mezunu olup, bu Yönetmeliğin 19 uncu maddesinde belirtilen deniz güvenlik eğitimlerini görmek ve belgelerini almak gerekiyor.