Bakara-155

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Belinay tarafından 28 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. BAKARA–155

Sürekli hastalanıyorum…

Neden sakat doğdum…

Çocuğum neden kanser…

Neden fakirim…

Adam gibi bir iş tutturamıyorum…

İflas ediyorum…

Eşimle aram iyi değil neden iyi bir insanla karşılaşmadım…

Neden çocuklarım okula gitmek istemiyor…

Hangi işe el attıysam elimden kaydı…

Ruh sağlığım neden bozuk…

Hiç mutlu değilim…

Ruhum hep daralıyor…

Neden tüm dertler beni buluyor…

Ailemizde neden huzur yok…

Neden çocuğum olmuyor…

Çocuklarım neden hep hayırsız çıktı…

Neden bir başkası değil de ben…

Bu yaşta bu hastalıkta nereden çıktı….

Evet, nedenler uzadıkça uzar…

Hayatta kişisel yanlışlardan kaynaklanan elem ve sıkıntılar yaşanabildiği gibi,

Bazen de yaşanan bir takım olumsuz olaylar herhangi bir günahın bedeli olmayabilir…

Sebepsizde insanlar bir takım dünya hayatında sınamalara tabii tutulurlar.

Sakat doğan bir bebek, küçücük yaşta kan kanseri olmuş bir çocuk hangi günahın bedelini ödüyor…

Hayır… Hiçbir günahın bedelini ödemiyor…

Yüce yaratıcı her insana bir hayat şekli dizayn etmiştir. Tüm insanlar onun emri ile yazılmış olan yazgının çerçevesi dâhilinde yaşıyor. Hiç kimsenin onun hakkımızda tasarlamış olduğu hayat standardına küsme hakkı yoktur…

Zaten küsseniz de mevcut hayatınızı değiştirmeniz mümkün değildir…

Bize hediye edilmiş mevcut hayatta insan eli ile değiştirilmesi mümkün olmayan ve bizce olumsuz gibi görünen bir takım yaşamsal olayların yaratan katında belki de hakkınıza hayırlı olacak şeyler olduğunu düşünmeliyiz.

Birtakım sıkıntıların sana başkalarından daha fazla verildiğini düşünüyorsan BİRİSİ tarafından daha çok sevildiğini tahmin etmelisin…

Esasen hiç kimse dünyadaki her lezzeti eşzamanlı ve tam olarak tatmıyor. Bir lezzet tam verildiğinde diğerinde bir eksiklik bırakılıyor.

Bizlere verilen canın malın ve evlatların asıl sahibinin yaratıcı olduğu ve onların bizlere birer emanet olarak verildiği şuuru ile yaşamalıyız.

Her türlü sıkıntılara sabrederek göğüs gererek, iyi ve güzel şeyler bırakarak rüyadan asıl hayata uyanacağımız günü beklemeliyiz.

Zaten anlattığım konunun özü kitabımız kuranı kerimde var dileyen bakara suresi 155.ayete bakabilir

Blue bunu beğendi.

2. teşekkürler belinay anlamlı bir paylaşım

3. Bakara suresini okumak çok faziletlidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Her şeyin zirvesi vardır. Kur'anın zirvesi ise Bekara suresidir. Gece okunursa, üç gece, gündüz okunursa, üç gün o eve şeytan gelemez.) [Ebu Ya'la, Taberani]

(Bakara suresinin her âyetiyle seksen melek inmiştir. "Allahü lâ ilâhe illâ hüvel Hayyül kayyum" Arşı ala katından çıkarılarak vasıl edilmiştir.) [İ.Ahmed]

(Kur'an surelerinin efdali Bekara suresi, Bekara suresinin âyetlerinin en büyüğü de Âyetel-kürsi'dir. Şeytan, Bakara suresi okunduğunu duyduğu evden çıkar gider.) [Ramuz]

(Cinnilerin azılılarına Bakara suresindeki şu âyetlerden daha şiddetli gelen bir şey yoktur. "Ve ilâhüküm ilâhün vâhidün" den itibaren iki âyet.) [Deylemi]

(Evinizi kabre çevirmeyin, namaz kılın. Şeytan Bakara suresi okunan evden kaçar.) [Müslim]

(Kelamların seyyidi Kur'andır, Kur'anın seyyidi de Bakara suresidir, Bakaranın seyyidi de Âyet-el-kürsi'dir.) [Deylemi]

(Kur'anı okuyun. Çünkü Kur'an kıyamette okuyanlarına şefaat etmek için gelir. İki parlak sure olan Bakara ve Âl-i İmran suresini okuyun. Çünkü bu iki sure, kıyamette iki parça bulut, iki gölgelik veya saf bağlamış iki grup kuş gibi okuyanlarını ve hükümleriyle amel edenleri savunmak için gelir. Bakara suresini okumaya devam etmek bereket, terk etmek ise hasrettir. Tembel olan, bunu devamlı okumaya güç yetiremez.) [Müslim]

(Bakara suresini okuyan kimseye Cennette bir taç giydirilir.) [Beyheki]