Bahriye Üçok Kimdir Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda Aysell tarafından 19 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

1. Bahriye Üçok hayatı

Bahriye Üçok hakkında bilgi

Bahriye Üçok 1919 yılında Trabzon'da dünyaya geldi. İstanbul Kandilli Kız Lisesi'nden mezun olduktan sonra öğrenimine Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Ortaçağ Türk-İslam Tarihi Bölümü'nde devam ederken aynı zamanda Devlet Konservatuarı Opera bölümüne de gitti. Ankara ve Samsun'da 11 yıl lise öğretmenliği yaptı ve ardından Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyesi oldu. Bu fakültenin ilk kadın öğretim üyesidir.

Bahriye Üçok Arapça ve Farsçayı çok iyi biliyordu. Kur'an-ı Kerim'e bağlı kalarak İslâm dinini çağdaş, gerçekçi ve dinin özünde bulunan hoşgörüyle yorumladığı için tehditler almaya başladı ve 1960'lı yıllarda akademik çalışmalarına ara verdi. 1971 yılında kontenjandan senatör olarak aktif siyasi yaşama başladı. Bahriye Üçok siyasi tercihini CHP'den yana kullandı. 1977 yılında CHP'ye katıldı. 12 Eylül'den sonra açılan Halkçı Partinin 1983'de kurucu üyesi oldu. Daha sonra 1984 seçimlerinde de bu partiden Ordu Milletvekili olarak T.B.M.M.'ye girdi. 1986'dan itibaren SHP üyesi oldu ve 1990 Eylülünde bu partinin parti meclisi üyesi seçildi.

1989 yılında televizyonda yapılan bir açık oturumda, "İslâm'da Örtünmenin Zorun Olmadığını" açıklamasını yaptı ve ardından "İslami Hareket" adlı örgütün yoğun tehditlerini almaya başladı. Tehditlerin ardından, 6 Ekim 1990 günü evine gönderilen kitap paketini kapısının önünde açmaya çalışırken içine yerleştirilen bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirdi.

Bahriye Üçok Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Coşkun Üçok ile evlenmiş ve Kumru isminde bir kızı olmuştur.