Bağırsak enfeksiyonu nedir

'Sağlık bilgisi' forumunda ZeuS tarafından 30 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bağırsak enfeksiyonu
  bağırsak enfeksiyonu nedenleri,
  bağırsak enfeksiyonu belirtileri


  Bağırsak enfeksiyonu yaz mevsiminde çoğalan bir hastalıktır. Hastalık kendini ishal, kusma ve bazı durumlarda ateş ile gösterir. Tıp dilinde akut gastroenterit denen bu hastalığa yaz aylarında çoğu insan yakalanır. Bağırsak enfeksiyonunun temel nedeni mikroplardır.

  Haşerelerin artık temiz su kanallarını kirletmesi, altyapı ve içme suyu sistemlerinin yetersiz oluşu, yüzme için giril deniz ve göz gibi ortamlardaki kirlilik bağırsak enfeksiyonuna ortam sağlayan nedenlerdir. Bir çok zararlı bu hastalığa neden olabilir. Bakteriler, virüsler, parazitler ve zehirli gıdalar temel nedenlerdir.

  Bağırsak enfeksiyonu geçiren kişiler vücut dirençlerine göre farklı tepkiler verirler. Bu tepki alınan mikrobun oranına ve gücüne göre de değişir. Şiddetli karın ağrısı ve kusma genel bir durumdur. İshal görülür.

  Bazen mide iç zarı mikroptan etkilenir ve bulantı hastayı etkilemeye başlar. Bağırsaktaki tahriş yüksek ise ağızdan kan gelebilir. Ateş yükselir ve düşürülemez. Eğer sıvı kaybı vücudun tölere edemeyeceği kadar çoksa böbrek yetmezliği görülür. Bazi durumlarda ise ani sıvı kaybı şok ve ölüm getirebilir.

  alıntı
   
Yükleniyor...
- Bağırsak enfeksiyonu nedir Forum Tarih
Hangi bağırsak daha uzundur Sorun Cevaplayalım 12 Kasım 2014
Bağırsaklar ne işe yarar görevleri nelerdir Okulistik 9 Şubat 2014
Bağırsaklara İyi Gelen Yiyecekler Merak Ettiklerimiz 14 Eylül 2013
İnsan Vücudunda Bağırsak Kaç Metre Sayısal Dersler 20 Temmuz 2013