babalar günü kutlu olsun

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda incitanem tarafından 15 Haziran 2008 tarihinde açılan konu

1. BABALAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Babalar Günü… Acaba Anneler Günü‘ne karşı bir gün olarak mı ortaya çıktı. Bir çok kişi belki de Babalar Günü’nün de bir tarihçesi olduğunu bilmiyor. Aslında Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Günü’nün de 91 yıllık bir geçmişi var. Ama bazı tarihçiler, Babalar Günü’nün Antik Roma’da bile kutlamasının yapıldığını belirtiyorlar.

Haziran ayının 3. Pazarı olarak kutlanan Babalar gününün tarihçesi için elimizde iki farklı kaynak var. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Günü’nün Batı Virginia’da ortaya çıktığını savunuyor. Bu araştırmacılar Batı Virginia’da yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediğini söylüyor.

Diğer araştırmacılar ise 1910 yılında Washington’daki John Bruce Dodd’un 6. Çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyorlar.

Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd’u ve beş kardeşini, babaları William Jackson Smart büyütmüş. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını farkeden Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran‘ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüş.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’ın Spokane şehrinde kutlanmıştır. Bu tarihten sonra ABD’nin diğer eyaletlerine yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.

Katoliklerin Babalar Günü’ne getirdikleri yorum ise diğer araştırmacılardan çok farklı. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19′unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar. Ülkemizde 80′li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, bu yıl da Haziran ayının üçüncü pazarına denk gelen 15 Haziran’da kutlanıyor.

Yakınınızda ya da uzaklarda… Babanıza bugün sesinizi duyurun.

Tüm babaların ve baba adayların bu özel günü kutlu olsun...

Aysell ve Oylesine bunu beğendi.

2. [​IMG]

Tüm babaların ve baba adayların bu özel günü kutlu olsun...

Bilgi ve paylaşım için Teşekkürler İncitanem :f40:

3. Bilgi ve paylaşım için ayrıca Kutlama için teşekkürler İnci...

Bende tüm babaların babalar gününü kutlarım...

4. Babalar Günü

Lider abime demiştim babalar gününüzü gümbür gümbür kutlayacağız diye ben kendim bir çalışma yapmak istemiştim ama programımda sorun var sanırım hazırlayamadım bir türlü:( :(

onun için özür dilerim abimm:(

Önce Lider abim sonra Ethi abim ve forumun bütün erkeklerinin BABALAR GÜNÜNÜ en içten dileklerimle kutluyorum iyiki varsınız :f40:

:f97: :f97: :f97: :f97: :f97: :f97: :f97: :f97: :f97: :f97: :f97: :f97: :f97: :f97: :f97:

5. Babalar Günü

6. [​IMG]

Bu Adam Benim Babam

Bu adam benim babam

Sekiz köşe kasketiyle
    Omuzunda sekosuyla hey!
    Cebinde yok parası
    Bafra'dır cigarası
    Yüreğindedir yarası
    Altı çocuk büyütmüş
    Bir işçi maaşıyla
    Bu adam benim babam hey!

Ağlama benim babam
    Ağlama naçar babam
    Kara gün geçer babam hey!
    Bir kapıyı kapayan
    Gene açar babam
    Ağlama benim babam hey!
    Ağlama mazlum babam
    Ağlama naçar babam
    Kara gün geçer babam hey!
    Bir kapıyı kapayan
    Gene açar babam
    Allah büyük babam hey!

Bu adam benim babam
    Derdi dağlardan büyük
    Çaresiz (biçare) , beli bükük hey!
    Bir gün olsun gülmemiş
    Rahat nedir bilmemiş
    Gözyaşını silmemiş
    Bir lokma ekmek için
    Kimseye eğilmemiş
    Bu adam benim babam hey!

Benim babam mert adamdı
    Mangal gibi yüreği
    Yufka gibi kalbi vardı
    Hayatım boyunca o'na özendim
    Fedakardı
    Bir dikili ağacı olmadı belki
    Ama kendisi
    Onuruyla yaşayan koskoca bir çınardı
    Üstümdeki kol kanat
    Sırtımı yasladığım dağ gibiydi
    Ben babamın oğluyum
    Tepeden tırnağa Anadolu'yum...

[glow=FF0000]TÜM FORUMDASLI ARKADASLARIN VE TÜM BABALARIN BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUNN....[/glow]
    [media]http://www.fileden.com/files/2008/3/19/1823788/babam.mp3 [/media]

7. teşekkürler incitanem
    öncelikle lider abimiz olmak üzere tüm babaların babalar gününü kutlarım
    Babalar Gününüz Kutlu Olsun:)

8. Evet arkadaşlar Anneler gününe rakip bu günde
    bende öncelikle Babam gibi sevdiğim Ethiopia abim olmak üzere
    tüm Forumdaşlı beylerin babalar gününü kutluyorum
    "Babalar Gününüz Kutlu Olsun"

9. incitanem öncelikle vermiş olduğun bilgiler için teşekkürler senin paylaşımınla bende tüm forumdaş babalarının ve yeryüzündeki tüm babaların babalar gününü kutluyoum......

10. vermiş olduğun bilgi için tşk ler bacım:f118: tüm erkek üyelerimizin babalar gününü kutluyorum:f118: böyle güzel bir sayfaya, müzik eklediğin için tşk ler sulfi emeğine sağlık:f118:

11. kardeşimmmmmmmmmmm daha ne yapacaksın bu inan bizim en büyük hediye rabbim gönlüne göre versin
    düşünmen bile yeterli idi bu sayfaya katılımlarını ve yorumlarını esirgemeyen tüm forumdas dostlarina sonsuz teşekkürler

bende bütün babalarin babalar gününü kutlarim

12. bütün babaların babalar gününü kutlarım

13. Eco

Eco

öncelikle incitanem'e
    vermiş olduğun paylaşım için,kutlama için çoook çokk tşk,:f118: :f118:
    sonra babalar günümüzü kutlayan sayın bayanlarımıza çoookk teşekkürler....:f118: :f40: :f118:
    bende tüm babaların babalar gününü kutlar,her zaman çocuklarınızla,sevdiklerinizle beraber nice günlere
    dilerim...

14. çok güzel bir çalışma olmus abisi
    ne diyebilirim emeklerine yürekten tesekkürler
    hatırlanmak her zaman güzeldir ama özel olan
    hatırlayandır çok duygulandım allah ömür versin
    :f118: :f118: :f118: :f40:

15. Başta forumdaşımızdaki babaların,baba adaylarının ve bütün iyi yürekli babaların bu özel gününü kutlarım.Hayatta olmayan babalarımıza Allahtan rahmet dilerim:)

16. [grade="00008B FF6347 008000 FFA500 FF0000"]Elerinize sağlık harika olmuş tüm babaların günü kutlu & mutlu olsun [/grade]
    :f94: :f94: :f85: :f94: :f94:

:f97: :f97: :f97: :f97: