Baba Kemal Cündi Kimdir

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 20 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Baba Kemal Cündi Kimdir? Hayatı,  Baba Kemal Cündi Biyografisi;  Baba Kemâl, Necmeddîn-i Kübrâ hazretlerinin huzûrunda yetişti. Kemâle geldiğinde, hocası kendisine hırkasını verdi ve; “Türkistan diyârında Mevlânâ Şemsüddîn Müftî’nin Ahmed Mevlânâ isminde bir oğlu vardır. Bizim bu hırkamızı ona ulaştır ve terbiyesi, yetişmesi ile de meşgûl ol!” buyurdu. Baba Kemâl; “Peki efendim!” deyip huzûrundan ayrıldı ve Türkistan yolunu tuttu. İşâret olunan Cünd beldesine geldi. Baktı ki, çocuklar oyun oynuyorlar. Ahmed Mevlânâ, o zaman daha çocuktu ve orada çocukların arasında idi. Fakat o, oyun oynamıyor, oyun oynayan çocukların çıkardıkları kaftanlarını, elbiselerini bekliyordu. Baba Kemâl’in kendisine doğru geldiğini görünce hemen ayağa kalkarak karşıladı. Selâm verdi. Baba Kemâl hiçbir şey söylemeden, o:

  Türkistan evliyâsından. Baba Kemâl Cündî hazretlerinin doğum ve vefât târihleri kesin bilinmiyor ise de on ikinci asrın ikinci yarısında vefât etmiştir.


  “Nasıl biz başkalarının elbiselerini bekliyorsak, siz de bizim elbisemizi bekliyorsunuz.” dedi. Baba Kemâl onu bağrına bastı, sonra Müftî’nin yanına geldiler. Durumu kendisine anlatınca, Müftî, Baba Kemâl hazretlerine dedi ki:

  “Bu çocuk meczûb olup delidir. Size münâsib hizmet edemiyebilir. Fakat bunun küçük kardeşi Dânişmend Mevlânâ gâyet akıllı ve terbiyelidir. ” Bunun üzerine Baba Kemâl:

  “O da nasîblensin. Fakat biz, üstâdımızın işâreti ileAhmed Mevlânâ’nın yetişmesi ile meşgûl olacağız.” dedi. Nihâyet, Ahmed Mevlânâ kısa zamanda yetişti. Kemâlâtı, yüksekliği etrafa yayıldı. Çok kimselerin de yetişip, kemâl mertebelerine yükselmelerine vesîle oldu.
   
Yükleniyor...
- Baba Kemal Cündi Forum Tarih
Babadan Mal Kalır, Kemal Kalmaz Atasözünün Anlamı Atasözleri ve Deyimler 29 Haziran 2011
Kemal Sunalın Anne ve Babasının Mesleği Bunları biliyormusunuz 2 Ağustos 2010
Anne babaya ait karakterler yavrulara nasıl aktarılır? Bunları biliyormusunuz 3 Eylül 2016
Her çocuk niçin anne ve babasına benzer? Bebek Bakımı 4 Haziran 2016