B12 vitamin eksikliği nasıl anlaşılır

'Sağlık Rehberi' forumunda Hazal tarafından 12 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

1. B12 vitamin eksikliği nasıl anlaşılır

Metabolizmamız için en önemli vitaminlerin başında B12 gelmektedir. Suda çözülebilen bir vitamindir. Vücutta kullanıldıktan sonra geriye kalanlar idrar yoluyla dışarıya atılmaktadır. Kendinizi sürekli yorgun halsiz hissediyorsanız, mevsimine göre giyindiğiniz halde üşüyorsanız, saç dökülmeniz varsa, iştahınız yoksa sizin de B12 vitaminine ihtiyacınız var demektir. B12 vitamin eksikliği kansızlığa sebep vermekte, kansızlık ve daha sonra da daha ciddi sağlık sorunları yaşamanıza sebep vermektedir. Basit bir kan sayımı ile kansızlık teşhis edilebilir. B12 vitamini vücutta kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna, merkezi sinir sisteminin sağlıklı işleyişini sürdürmesine yardımcı olur. B12’nin vücutta eksik olup olmadığı için kesinlikle muayene olup, kan testi yaptırmamız gerekmektedir. Belirtilerine bakarak kendi teşhisimizi kendimiz koymamalıyız. Çünkü bu belirtiler başka bir hastalığın da belirtileri olabilir. B12 vitamin eksikliği 50 yaş üzerinde görülse de bu yaş son zamanlarda daha aşağılara düşmüştür. Kansızlık, denge kaybı ve buna bağlı olarak yürümekte zorlanma, cildin sararması, solması, kol ve bacaklarda uyuşma, karıncalanma, halsizlik, güçsüzlük, depresyon, dikkat dağınıklığı, tat alamama, nefes darlığı, görme bozukluğu, ishal veya kabızlık, unutkanlık, hafıza kaybı B12 vitamininin eksikliğine bağlı olarak kişilerde görülmektedir. Benim yaşım 50 olmamasına rağmen kan testi yaptırdığımda doktor bana da B12 vitamini verdi. Ne zaman vitamini almayı unutsam hep bana ”bak yarın hafızanı kaybedip bizi hatırlamayacaksın çabuk ilacını al” diyor. B12 denildi mi aklımda kalan hep bu annemin sözleri oluyor.