B İle Başlayan Özdeyişler

'Türkçe Sözlük' forumunda zamaneanne tarafından 28 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. B Harfindeki Özdeyişler

Bu dünyaya istediğimiz gibi gelmedik,bu dünyadan istediğimiz gibi gidemeyiz. ÖMER HAYYAM

Barış, her şeyi hazmeden mutluluktur. VİCTOR HUGO

Beni isterseniz dövün,ama bırakın istediğim gibi güleyim. MOLI'ERE

Beşikten mezara kadar bilim öğrenin. HZ. MUHAMMED

Bilgi, güçtür. ARİSTO

Bana ya hürriyet verin, ya da ölüm. PATRICK HENGY

Bağımsızlık da şeref gibi kumsalı olmayan kayalık bir adadır. BERNARD SHAW

Bakışlarını iç dünyasına çeviren insan, şuurun mağarasında kendi gölgesiyle karşılaşır. CEMİL MERİÇ

Bana iyi analar veriniz, size iyi vatandaşlar vereyim. N. BONAPARTE

Başarı , cesaretin çocuğudur. BENJAMİN DİSRAELİ

Başkalarının hürriyetlerini tanımayanlar,hürriyete layık değildir. ABRAHAM LINCOLN

Ben bilmediğimi bildiğim için , öteki insanlardan akıllıyım. SOKRATES

Bencilliğin gözü perdelidir. GEORGE SAND

Bencil insan , tek başına kalmış meyvesiz bir ağaç gibi kurur gider. TURGENYEV

Bencillik dostluğun zehiridir. BALZAC

Bilgi insanı şüpheden kurtarır. KONFÜÇYÜS

Bilgili olduğumuz oranda özgür oluruz. SOKRATES

Bilginlerle beraber düşünmeli,halkla birlikte hareket etmelidir. BERKLEY

Bilim ve sanat bütün dünyanın malıdır, milletlerin sınırlarını tanımaz. GOETHE

Bilimsiz şiir, temelsiz duvara benzer. FUZULI

Bir adamın şöhreti gölgesine benzer,yükseldikçe büyür, düştükçe küçülür. ALLEGRAND

Bir düşünce bir ateşten daha çok ileriyi ısıtabilir. LONG FELLOW

Bir gencin hata yapmasını önlersen,onun kararlarını da kendi kendine vermesini önlemiş olursun. JOHN ERSKIN

Bir insanda kibir, hırs ve şehvet söz söylerken soğan kokar. MEVLANA

Bir insanın gerçek zenginliği , onun bu dünyada yaptığı iyiliklerdir. HZ. MUHAMMED

Bir insanın tek başına mutlu olması , unutulacak bir şeydir. ALBERT CAMUS

Bir iş yapmak için neden yarını bekliyorsun. Bugün de dünün bir yarını değil midir. ÖMER HAYYAM

Bir kişiye yapılmış haksızlık , bütün topluma yöneltilmiş bir tehdittir. MONTESQUİEU

Bir mermer parçası için heykeltıraş ne ise,ruh içinde eğitim olur. CERVANTES

Bir okul açan , bir hapishane kapatır. VİCTOR HUGO

Bir paranın nereden geldiğini görmek istiyorsan, nereye gittiğine bak. EBU HANİFE

Bir ulusun büyüklüğü , nüfusun çokluğu ile değil , akıllı ve erdemli kişilerin sayısıyla ölçülür. VİCTOR HUGO

Bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır. ALBERT EINSTEIN

Bizce aklı başında adam yalnız bizim gibi düşünendir. LA ROEHEFOUCOULD

Borç, köleliğin başlangıcıdır. VOLTAİRE

Bütün donanımıyla askere değil de elinde alfabesiyle öğretmene güvenirim. BROUGHAM

Bütün başarılarımı, işlerimi vaktinden önce yapmış olmama borçluyumdur. HORAİTO NELSON

Bütün büyük işler, küçük başlangıçlarla olur. ÇİÇERO

Büyük insanlar, bütün acılara şikayetsiz katlanırlar. SCHİLLER