Aylık Çalışma Saati Hesaplama

'Sosyal Konular' forumunda Sitem tarafından 7 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Aylık Normal Çalışma Saati Hesaplama
  Aylık Çalışma Saati nasıl Hesaplanır

  Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok 45 saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, iş yerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır. Tarafların anlaşması ile çalışma süresi, iş yerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde on bir saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir. Bu halde, iki aylık süre içinde işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık çalışma süresini aşamaz. Denkleştirme süresi toplu iş sözleşmeleri ile dört aya kadar artırılabilir.

  Çalışma sürelerinin yukarıdaki esaslar çerçevesinde uygulama şekilleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir. Sağlık kuralları bakımından günde ancak yedi buçuk saat ve daha az çalışılması gereken işler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından müştereken hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir.

  2012 yılı için sigortalı 16 yaşından büyük çalışanlar için asgari ücretin aylık brüt tutarı, 2012 yılının ilk yarısında 886.50 TL, ikinci yarısında ise 940.50 TL’dir.

  2012 yılı için sigortalı 16 yaşından küçük çalışanlar için asgari ücretin aylık brüt tutarı, 2012 yılının ilk yarısında 760.50 TL, ikinci yarısında ise 805.50 TL’dir.


  kaynak:muhasebedersleri
   
Yükleniyor...
- Aylık Çalışma Saati Forum Tarih
Aylık Çalışma Planı Nedir Teknik Yardım 7 Mart 2012
Paranın kullanılması ekonomik hayatta hangi kolaylıkları getirmiştir? Ders çalışıyorum 7 Eylül 2016
Serenay Sarıkaya’nın aylık kazancı Medya Bölümü 18 Mayıs 2016
Pelin Karahan 3 aylık hamile mi? Medya Bölümü 18 Mayıs 2016