Aydın Doğan'ın Kısaca Hayatı

'Hakkında bilgi' forumunda EyLüL tarafından 17 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. Aydın Doğan Kimdir

Aydın Doğan Kimdir Kısaca Hayatı

Aydın Doğan 1958 yılında kendi şirketini kurdu.Aydın Doğan, ilk yıllarında lastik, bisiklet, radyo, ticari araç, iş ve inşaat makinaları tüccarlığı, nakliyecilik ve müteahhitlik yaptı. 1970 yılına kadar da zahirecilik ve ecza depoculuğu ile uğraştı.

1974'ten sonra da İstanbul Ticaret Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeliği'nden sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği'nde bulundu. 1977 yılından bu yana İstanbul Ticaret Odası vergi rekortmenleri arasındadır.

Aydın Doğan 1979 yılında Milliyet Gazetesi'ni satın alarak medya sektörüne giren Doğan, Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Başkanı oldu. 1998 ise Tokyo'da yapılan Dünya Yayıncılık Birliği toplantısında Türkiye'den, seçimle ilk kez Yönetim Kurulu üyeliği'ne seçilen kişi oldu.

Aydın Doğan 1996 yılında Aydın Doğan Vakfı'nı kurarak, kültür, eğitim, sosyal alanlarda yapmakta olduğu hizmetlerini bir şemsiye altına topladı. Kendisini ve aile fertlerinin ismini taşıyan sekiz okul yaptırdı.

Kurduğu Doğan Medya Grubu ile, Posta, Hürriyet, Radikal, Fanatik, Referans ve Hürriyet Daily News gazetelerini; ayrıca Kanal D, CNN Türk'ün de içinde bulunduğu 21 televizyon kanalını bünyesine kattı.

Aydın Doğan evlidir, dört çocuk ve altı torun sahibidir.