Ayaklarınızı tanıyor musunuz?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 26 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Ayaklarımız bizleri bir ömür boyu taşıyan en vefalı organlarımızdandır.Peki ya ayaklarınızla ilgili aşağıda yazılanları biliyor musunuz?

- Ayakta 26 kemik, 33 eklem, 107 bağ ve 19 kas var.

- Vücuttaki kemiklerin ¼’ü ayaklarda. Bunlar devre dışı kalırsa, vücudun geri kalanı da devre dışı kalır.

- Çok az insan ayak sorunuyla doğuyor. Problemler genellikle ihmal, gerekli bakımın yapılmaması ve kötü ayakkabı seçiminden kaynaklanıyor.

- Erkeklere oranla, kadınlarda hemen hemen 4 kat fazla ayak problemi yaşanıyor. Bunun nedeni yanlış ayakkabılar.

- Yürümek vücut için olduğu kadar, ayaklar için de en iyi egzersiz.

- Ayaklarınız genel sağlığınızın aynasıdır. Eklem rahatsızlıkları, şeker hastalığı, sinir hastalıkları ve dolaşım bozukluğu gibi birçok hastalığın ilk belirtileri, ayaklardan saptanabilir. Bu nedenle ayak şikayetleri ciddi rahatsızlıkların habercisi de olabilir.

- Bir çift ayakta yaklaşık 250 bin ter bezi var. Bunlar günde yaklaşık, 0,25 lt ter salgılar.

- Yalın ayak yürümek tehlikelidir. Mikroskobik yırtıklardan bakterilerin girmesi, işten bile değildir.

- İki ayağın numaraları farklı olabilir. Ayakkabı daima büyük olana göre alınmalıdır.

- Normal bir insan günde ortalama 8-10 bin adıma atar. Hayat boyu atılan adımlar toplandığında, bu rakam 185 bin kilometre eder,ki bu da dünyanın çevresinin 4 katı kadardır.

passer bunu beğendi.

2. Cevap: Ayaklarınızı tanıyor musunuz?

Ömrümüzün 1/4 ünü ayırırsak, bu sürede yürüyerek dünya turuna çıkabiliriz demek ki. Güzel bilgiler. Sağol YAREN.

3. Cevap: Ayaklarınızı tanıyor musunuz?

Hiç ilgilenmemiştim ayak bilgileriyle tşkler bilgi edindim yaren

4. Cevap: Ayaklarınızı tanıyor musunuz?

Erkeklere oranla, kadınlarda hemen hemen 4 kat fazla ayak problemi yaşanıyor. Bunun nedeni yanlış ayakkabılar.
    Taban çökmesi denen bir rahatsızlık geçirdim. özel kalıp olmadan ayakkabı kullanamıyorum .:(

5. Cevap: Ayaklarınızı tanıyor musunuz?

Demek ömrümüz boyunca dünyanın çevresinin 4 katı kadar yürüyormuşuz.:f73:
    Bilgilendirici paylaşımın için teşekkürler Yarenim.