ayak bileği nasıl güçlendirilir

'Sağlık bilgisi' forumunda Sitem tarafından 3 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ayak Bileği Güçlendirme egzersizleri
  Ayak bileği nasıl güçlenir
  Ayak bileğini güçlendirmek için neler yapılmalı

  1) İzometrik - inversiyon (İçe hareket) : Ayağın iç tarafını sabit bir nesneye karşı yerleştirin; 6-10 saniye boyunca ayağınızın iç tarafıyla itmeye çalışın daha sonra bırakın ve 5 saniye dinlenin. Bu hareketleri herbiri 10 tekrardan oluşan 3 set olarak yapın. (Bu hareketler sırasında ayaktaki ve bilekteki kasları kullanmaya özen gösterin.)

  2) İzometrik - eversiyon (Dışa hareket) : Ayağın dış tarafını sabit bir nesneye karşı yerleştirin; 6-10 saniye boyunca ayağınızın dış tarafıyla nesneyi itmeye çalışın daha sonra bırakın ve 5 saniye dinlenin. Bu hareketleri 10 tekrardan oluşan 3 set halinde yapın. (Bu hareketler sırasında ayaktaki ve bilekteki kasları kullanmaya özen gösterin.)

  3) İzometrik - dorsifleksiyon (Yukarı doğru hareket) : Ayağınızı sabit bir nesnenin veya bir masanın altına yerleştirin daha sonra ayağınızı üstte bulunan nesnenin ağırlığını tartacak şekilde kaldırın. Bu şekilde 6-10 saniye bekleyin daha sonra durup 5 saniye dinlenin. Bu hareketleri 10 tekrardan oluşan 3 set halinde yapın.

  4) İzometrik - plantar fleksiyon (Aşağıya doğru hareket) : Ayağınızı sabit bir zeminin üzerine yerleştirin daha sonra ayağınızı hareket ettirmeden tabanınızla zemine doğru 6-10 saniye boyunca basınç uygulayın;bırakın ve 5 saniye dinlenin. Bu hareketleri 10 tekrardan oluşan 3 set halinde yapın.  alıntı
   
Yükleniyor...
- ayak bileği nasıl Forum Tarih
Ayak Bileği Burkulmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır? Hastalıklar 31 Ağustos 2013
Ayak bileği ağrısı nasıl geçer Sorun Cevaplayalım 13 Ağustos 2011
Ayak Bileği Nasıl Kalınlaşır Hastalıklar 8 Ağustos 2011
Ayak Bileği Nasıl İnceltilir Kişisel Bakım 7 Ağustos 2011