Ay Tutulması Neye Denir

Konusu 'Güncel Bilgiler' forumundadır ve Sitem tarafından 17 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. Sitem Üye

  Ay Tutulması nedir
  Ay Tutulması Neye Denir
  kısmi ay tutulması nedir


  Ay Tutulması Neye Denir

  Ay kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya’nın gölgesine girer. İşte buna Ay tutulması denir.

  Ay tutulması, dolunay zamanında ve ayın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay’ın Dünya’nın gölgesine girmesi ile Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Güneş karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya’nın gölgesi Ay’a düşer. Bu 1.360.000 km uzanan gölge konisi ay uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir. Ay saatte 3456 km hareket ettiği için, ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. Ay tutulması, yeryüzünün ayın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir.

  Ay’a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan güneş ışınları Dünya’nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya’nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu zayıf ışık kalıntıları görünürlüğü mahalli atmosferik şartlara bağlı olarak Ay’ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır.

  Dünya, Ay ve Güneş’in bazı değişik durumları Kısmi Ay Tutulmasını sağlar. Bu durumlarda Ay’ın üzerine Dünya’nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer.

  Ay tutulması genellikle yılda iki kere ortaya çıkar. Bazı özel durumlarda ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da olabilir.

  alıntı


Benzer konu başlıkları: Tutulması Neye
Forum Başlık Tarih
Bilimsel ve Teknolojik haberler 15 Nisan 2014 Ay tutulması hangi ülkelerden görülecek 14 Nisan 2014
Bunları biliyormusunuz 2014 Ay tutulması ne zaman 20 Şubat 2014
Bunları biliyormusunuz 2014 Güneş Tutulması Ne Zaman 20 Şubat 2014
Bunları biliyormusunuz Bel Tutulmasına Kesin Çözüm 2 Ocak 2013
Güncel Bilgiler 28 Kasım Ay Tutulması Burcunuzu Nasıl Etkileyecek 28 Kasım 2012