atomun kimlik özeliklerini hangi tanecekler belirler neden

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Misafir tarafından 6 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. atomun kimlik özeliklerini hangi tanecekler belirler neden
   
 2. Cevap: atomun kimlik özeliklerini hangi tanecekler belirler neden

  Atomlar çok çok küçük olduklarından kimse onları çok güçlü bir mikroskopla bile göremez. Elektron mikrografikleri milyonlarca atomun birleşerek meydana getirdiği büyük molekülleri gösterir.

  Yaklaşık 2400 yıl önce eski Yunanlı filozof Democritus bir madde sonsuza dek küçük parçalara bölünürse en sonunda o maddenin en küçük parçacığının elde edilebileceğini ileri sürdü. Atom adı Yunanca bölünemeyen anlamına gelen atomos'tan gelir.

  Yüzyıllardır bilim insanları atomun en küçük parçacık olduğunu düşünüyordu. Daha sonraları ise atomun temel tanecikleri olan ve keşfedildi. Her elementin kendine özgü proton, nötron ve elektron sayıları vardır. Böylece her element bir diğerine göre farklı özelikler gösterir.
  Elektronun kütlesi çekirdekte bulunan proton ve nötronların kütlesine oranla yok denecek kadar azdır. Çekirdekteki parçacıklar arasında başka yerde göremediğimiz özel çekim kuvvetleri vardır. Çekirdek ve elektronların bulunduğu enerji seviyeleri(katmanlar) arasında çok büyük bir boşluk vardır.
  Bir atomun kütlesini hemen hemen çekirdek oluşturur
  Proton ve nötronların kütlesi hemen hemen aynıdır. Elektronlar o kadar hafiftir ki kütlesini sıfır kabul edebiliriz. Yaklaşık 1840 tane elektronun kütlesi bir nötron veya protonun kütlesine denk gelir.
  1-Atomun temel tanecikleri hangileridir?
  2-Atomun çekirdeğinde hangi parçacıklar bulunur?
  3-Elektronlar atomun neresinde bulunur?

  Atomlar yalnızca proton nötron ve elektronlardan meydana gelmez. Bilim insanları bu parçacıkları oluşturan en az 37 parçacığın varlığından söz ediyor. Bunlardan bazıları lepton-lar, kuarklar, fotonlar, bozonlar, gravitonlardır.
   
 3. hangi sayı atomun kimliğini belirler
   
Yükleniyor...
- atomun kimlik özeliklerini Forum Tarih
atomun %99'unu ne oluşturur Sorun Cevaplayalım 17 Aralık 2012
Atomun Bulunuşu, Atom Ne Zaman Bulundu Bunları biliyormusunuz 15 Kasım 2012
Fen ve teknoloji Atomun gelişimi Merak Ettiklerimiz 22 Aralık 2011
Atomun Yapısı ile ilgili resimler Sayısal Dersler 22 Kasım 2011