atomun %99'unu ne oluşturur

'Sorun Cevaplayalım' forumunda HazaN tarafından 17 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atomun % 99'unu boşluk oluşturur. Atom (Yunanca atomos, bölünemez anlamına gelir.), bir kimyasal elementin bütün özelliklerini taşıyan en küçük parçacığıdır.

  Atom, gözle görülmesi imkânsız, çok küçük bir parçacıktır ve sadece taramalı tünel mikroskobu (atomik kuvvet mikroskobu) ile incelenebilir. Bir atomda, çekirdeği saran negatif yüklü bir elektron bulutu vardır.

  Çekirdek ise pozitif yüklü protonlar ve yüksüz nötronlardan oluşur. Atomdaki proton sayısı elektron sayısına eşit olduğunda atom elektriksel olarak yüksüzdür.


  Elektron ve proton sayıları eşit değilse bu parçacık iyon olarak adlandırılır. İyonlar oldukça kararsız yapılardır ve yüksek enerjilerinden kurtulmak için ortamdaki başka iyon ve atomlarla etkileşime girerler.

  Bir atom, sahip olduğu proton ve nötron sayısına göre sınıflandırılır: atomdaki proton sayısı kimyasal elementi tanımlarken, nötron sayısı da bu elementin izotopunu tanımlar. Her elemetin radyoaktif bozunma veren en az bir izotopu vardır.

  Elektronlar belirli enerji seviyelerinde bulunur ve foton salınımı veya emilimi yaparak farklı seviyeler arasında geçişlerde bulunabilirler. Elektron, elementin kimyasal özelliklerini belirlemesinin yanı sıra atomun manyetik özellikleri üzerinde de oldukça etkilidir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Temmuz 2014
 2. Cevap: Boşluk oluşturur
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Temmuz 2014
 3. atomun %99'u boşluktur.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Temmuz 2014
 4. Atomun %99'unu boşluk oluşturur.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- atomun %99'unu oluşturur Forum Tarih
Atomun Bulunuşu, Atom Ne Zaman Bulundu Bunları biliyormusunuz 15 Kasım 2012
Fen ve teknoloji Atomun gelişimi Merak Ettiklerimiz 22 Aralık 2011
Atomun Yapısı ile ilgili resimler Sayısal Dersler 22 Kasım 2011
Atomun Yapısı konu anlatımı Sayısal Dersler 18 Kasım 2011