Atom nedir , Atom Hakkında Bilgiler

'Ders çalışıyorum' forumunda YAREN tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

  1. Atom kelimesi eski Yunanca’da bölünemez, parçalanamaz anlamına gelir, maddenin en küçük yapı taşı olarak kullanılırdı.
    Maddenin atom adı verilen küçük yapı taşlarından oluştuğu düşüncesini ortaya MÖ 440’lı yıllarda ilk atanlar Abdera felsefe okulundan Demokritos ve Leukippos adlı düşünürlerdi. Bununla birlikte bu düşünceye karşı olan Aristo benzeri filozoflar yüzünden maddenin hava, ateş, su ve toprak gibi dört ana unsurdan oluştuğu düşüncesi yüzyıllar boyunca egemen görüş oldu.

    19. yüzyılın başlarında modern atom düşüncesi John Dalton tarafından ele alındı. 1897’de J. Thomson elektronu keşfetti. Yüzyılımızın başlarındaysa Ernst Rutherfort, günümüz atom modelinin temelini oluşturan yapıyı ortaya koydu. Atomun kütlesinin büyük bir kısmını oluşuran çekirdek ve bu çekirdek etrafında dönen elektronlardan oluştuğunu gösterende odur. Rutherfort çekirdeği oluşturan pozitif yüklü parçaya “proton” adını verdi. 1932 yılında Chadwick nötronu buldu. İlerleyen yıllarda kuantum teorisi doğrultusunda Niels Bohr “Bohr atom modelini” ortaya attı.
     
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Atom nedir Atom Forum Tarih
Joseph John Thomson’ın atom altı parçacıkları ile ilgili çalışmalarının sonucu nedir? Merak Ettiklerimiz 4 Ağustos 2015
insan anatomisi nedir Ders çalışıyorum 7 Ocak 2013
Atom Bombası Nedir? Etkileri Nelerdir? Merak Ettiklerimiz 6 Aralık 2012
Atom Bombası Nedir Güncel Bilgiler 23 Mart 2012