Atom ile ilgili araştırma yapan bilim adamlarının isimleri ve fikirleri

'Okulistik' forumunda EyLüL tarafından 9 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

 1. Atom ile ilgili araştırma yapan bilim adamlarının isimleri


  ABD teknolojisinin belki de en muhteşem –bir o kadar da tartışmalı- başarısı nükleer enerjiyi kullanıma sokmak olmuştur Atomu parçalamak, pek çok ülkedeki bilim adamları tarafından düşünülmüştü Ama bunu gerçekleştirmeyi, 1940’lı yıllarda ABD’li bilim adamları başardı

  Einstein nükleerin mümkün olduğu j.j. thomson günümüzdeki atomun şeklini tasarlamıştır.

  *john dalton

  *John Joseph Thomson

  *Marie Curie

  *Becquenel

  *Albert Einstein

  *Oktay Sinanoğlu

  *Niels Bohr

  *Ernest Rutherford

  *Enrico Fermi

  *Leo Szilard

  *Meri Küri

  *Bekerel

  *James Chadwick
   
 2. Atom üzerine çalışma yapan bilim adamları ve hayatları hakkında bilgi verelim. İlk çağlardan bu güne kadar atom konusunda birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Bu konuda araştırma yapan bilim adamlarından bazıları şunlardır:

  1.Aristotales (Aristo) (MÖ 384-322): Aristo; ateş, hava, su ve toprak olmak üzere maddeyi oluşturan dört unsurun bulunduğunu kabul eder. Ünlü bilim adamına göre madde sonsuz sayıda küçük parçacığa bölünebilir ancak bu kadar küçük parçacıklara bir isim vermek gereksizdir.

  2.John Dalton (Can Daltın) (1766-1844): Dalton’a göre madde parçalanamayan küreleri andırır. Benzer olmayan atomlar değişik kütlelere sahiptir ancak her madde atomlardan meydana gelmektedir. Atomlar parçalanamayan bir bütündür ve her maddenin atomları birbirine benzemektedir.

  3.Marie Curie (meri Küri) (1867-1934): Atomun parçalanamayacağı tezini çürütmüş bir bilim adamıdır. Uranyumla deneyler yaparak radyoaktiviteyi ortaya koymuştur. Ünlü bilim adamı radyum elementini parçalara ayırmayı başarabilmiştir.

  4.Henri Becquerel (Henri Bekerel) (1852-1908): Üzerinde taşıdığı radyum elementinin vücudunda yarattığı değişikliğe dayanarak radyum elementinin kanser tedavisinde kullanılmasına katkıda bulunmuştur.

  5. Joseph John Thomson (Cosıf Can Tamsın) (1856-1940): Elektron ve atomun pozitif yüklü olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca atomdaki elektron ve proton hakkında da araştırmalar yapmıştır.
   
 3. proje odebvım ıcın kısa degilde uzun da degilo orta halli bır butun bilim adamlarının yaptıgı calısmalar var mı
  4-5 sayfa falan lazım
   
Yükleniyor...
- Atom ilgili araştırma Forum Tarih
Joseph John Thomson’ın atom altı parçacıkları ile ilgili çalışmalarının sonucu nedir? Merak Ettiklerimiz 4 Ağustos 2015
Atomun Yapısı ile ilgili resimler Sayısal Dersler 22 Kasım 2011
demokritos'un atom ile ilgili yaptığı çalışmalar Sosyal Medya 11 Ocak 2011
atomla ilgili çalışma yapan bilim adamları Bilgi Rehberi 22 Aralık 2010