Atletizm Rekortmenleri

'Spor Gündemi' forumunda Elfida tarafından 25 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


  1. Atletizm dünya rekoru kıran isimler


    Atletizm, bir pist veya alanda yapılan, dünyanın en eski sporlarından biridir. Bu oyunlarda atletler koşu, yürüyüş, atlama ve atma yeteneklerini gösterirler.

    Bu tür etkinlikler, çağlar boyunca tüm dünyada yaygın ilgi görmüştür.


    Erkekler

    100 metre--------9.58--------Usain Bolt (Jamaika)--------2009
    200 metre --------19.30 --------Usain Bolt (Jamaika) --------2008
    400 metre--------43.18--------Michael Johnson (ABD) --------1999
    800 metre--------1:41.11--------Wilson Kipketer (Danimarka)--------1997
    1500 metre -------- 3:26.00 -------- Hicham El Guerrouj (Fas) -------- 1998
    5000 metre -------- 12:37.35 -------- Kenenisa Bekele (Etiyopya)-------- 2004
    10000 metre -------- 26:17.53 --------Kenenisa Bekele (Etiyopya) -------- 2005
    Maraton -------- 02:03:59 -------- Haile Gebrselassie (Etiyopya)-------- 2008
    110 metre engelli --------12.87 -------- Dayron Robles (Küba) -------- 2008
    400 metre engelli --------46.78 -------- Kevin Young (ABD) -------- 1992
    3000 metre engelli -------- 7:53.63 -------- Saif Saeed Shahin (Katar) -------- 2004
    Yüksek atlama -------- 2.45 -------- Javier Sotomayor (Küba) -------- 1993
    Sırıkla atlama -------- 6.14 --------Sergey Bubka (Ukrayna)-------- 1994
    Uzun atlama -------- 8.95 -------- Mike Powell (ABD) -------- 1991
    3 adım atlama -------- 18.29 -------- Jonathan Edwards (B.Britanya) -------- 1995
    Gülle atma-------- 23.12 -------- Randy Barnes (ABD) -------- 1990
    Disk atma --------74.08 -------- Jürgen Schult (D.Almanya) -------- 1986
    Çekiç atma 86.74-------- Yuri Sedykh (SSCB) -------- 1986
    Cirit atma -------- 98.48 -------- Jan Zelezny (Çek Cum.) --------1996
    Dekatlon -------- 9026 -------- Roman Sebrle (Çek Cum.) -------- 2001
    20 km yürüyüş -------- 01:17:16 -------- Vladimir Kanaykin (Rusya) -------- 2007
    50 km yürüyüş -------- 03:34:14 -------- Denis Nizhegorodov (Rusya) -------- 2008
    4x100 metre bayrak -------- 37.10 -------- Jamaika -------- 2008
    4x400 metre bayrak -------- 2:54.29 -------- ABD -------- 1993

    Bayanlar

    100 metre -------- 10.49 -------- Florence Griffith-Joyner (ABD) -------- 1988
    200 metre -------- 21.34 -------- Florence Griffith-Joyner (ABD) -------- 1988
    400 metre -------- 47.60 -------- Marita Koch (D.Almanya) -------- 1985
    800 metre -------- 1:53.28 -------- Jarmila Kratochvilova (Çekoslovakya) -------- 1983
    1500 metre -------- 3:50.46 -------- Wang Junxia (Çin) -------- 1993
    5000 metre -------- 14:11.15 -------- Tirunesh Dibaba (Etiyopya) -------- 2008
    10000 metre -------- 29:31.78 -------- Wang Junxia (Çin) -------- 1993
    Maraton -------- 02:15:25 -------- Paula Radcliffe (B.Britanya) -------- 2003
    100 metre engelli -------- 12.21 -------- Yordanka Donkova (Bulgaristan) 1988
    400 metre engelli -------- 52.34 -------- Yulia Pechonkina (Rusya) -------- 2003
    3000 metre engelli -------- 8:58.81-------- Gulnara Galkina (Rusya) -------- 2008
    Yüksek atlama -------- 2.09 -------- Stefka Kostadinova (Bulgaristan) --------1987
    Sırıkla atlama -------- 5.05 -------- Yelena Isinbayeva (Rusya) -------- 2008
    Uzun atlama -------- 7.52 -------- Galina Chistyakova (Rusya) -------- 1988
    3 adım atlama -------- 15.50 -------- Inessa Kravets (Ukrayna) -------- 1995
    Gülle atma -------- 22.63 -------- Natalya Lisovskaya (SSCB) -------- 1987
    Disk atma -------- 76.80 -------- Gabriela Reinsch (D.Almanya)-------- 1988
    Çekiç atma -------- 77.80 -------- Tatyana Lysenko (Rusya) -------- 2006
    Cirit atma -------- 72.28 -------- Barbara Spotakova (Çek Cum.)-------- 2008
    Heptatlon -------- 7291-------- Jackie Joyner-Kersee (ABD) -------- 1988
    20 km yürüyüş -------- 01:25:41 -------- Olympiada Ivanova (Rusya)-------- 2005