Ateist kime denir?

'Ders çalışıyorum' forumunda anniccha tarafından 24 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ateist kime denir?

  Ateizm veya tanrıtanımazlık, tanrı veya tanrıların varolmadığını kabul eden ve dinsel öğretiyi kabul etmeyen felsefi görüş. Bu fikri savunanlara ateist veya tanrıtanımaz denir. Ateizm, tanrı inancının yanısıra diğer metafizik inançları ve tüm ruhani varlıkları da reddeder.

  Ateizm sıklıkla "dinsizlik" ile özdeşleştirilse de, Theravada Budizm'i gibi bazı dinlerde de tanrının varlığına rastlanılmaz. Bu yönüyle ateizm ile dinsizlik örtüşmez. Deist akımlara bakıldığında da, tanrıya inancın olduğu ancak dinlerin kabul edilmediği görülür.Ama yanlış yolda olduklarını bilmiyorlardır.Çünkü Allah'ın yarattığı her şeyde bir mucizelik yani;evrenin sonsuz yaratılışı ve kusursuz güzelliğidir.

  Ateizm, evrenin nasıl oluştuğunu veya işlediğini açıklayan görüş değil, tanrı inancını reddeden görüştür.

  Kendini ateist olarak tanımlayanların çoğu, tüm doğaüstü olgulara septik yaklaşırlar ve buna gerekçe olarak da tanrıların varlığına dair empirik bulguların yetersizliğini gösterirler. Bir kısmı ise ateizmi felsefi, sosyal veya tarihi temellerde savunurlar. Kendini ateist olarak tanımlayanların bir kısmı hümanizm veya natüralizm gibi akımlara eğilim gösterseler de tüm ateistlere atfedilecek bir ideoloji veya davranış biçimi yoktur.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Ateist kime denir Forum Tarih
Ünlü Ateist Allah'ın Varlığını Kabul Etti! Haberler 23 Ocak 2013
Ünlü Ateistler kimlerdir Bunları biliyormusunuz 3 Haziran 2011
ünlü ateistler,ünlü ateist türkler Okulistik 22 Ocak 2011
Ateistin biri… Masallar ve Hikayeler 27 Aralık 2010