Atatürkün Türk Toplumunda Yeri Ve Önemi Makale

'Mustafa Kemal Atatürk' forumunda zamaneanne tarafından 8 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mustafa Kemal Atatürkün Türk Toplumunda Yeri Ve Önemi Makale


  Atatürkün Türk Toplumunda Yeri Ve Önemi  Mustafa Kemal Atatürk türk toplumuna bağımsızlığı ve özgürlüğünü kazandırmıştır. Atatürkün Türk Toplumundaki önemini belirlemek için öncelikle Atatürkçülüğün anlaşılması gerekir.

  Atatürkçülük ise; Türk Milleti’nin aklın ve bilimin rehberliğinde ileri bir toplum olarak en kısa sürede çağdaş uygarlık düzeyine erişmesini, milletler ailesinin bağımsız, eşit ve şerefli bir üyesi olarak demokratik ve laik kurallar içinde mutlu bir yaşam sürmesini amaçlayan ilkeleri Türk toplumunun ihtiyaç ve isteklerinden doğmuş çağdaş bir düşünce sistemi şeklinde tanımlanmıştır.

  Atatürkçülüğün Temel İlkesi “demokratlık, ayrıcalıksız toplum temeli, sınıf mücadelesini kabul etmemek” gibi üç önemli öğeden oluşmaktadır. Türk tarihine baktığımızda bu öğelerinin tümüyle tarihsel bir temele dayandığı görülmektedir. Türk toplum yapısında ayrıcalıksızlık ve sınıfsızlık gibi iki önemli nokta, Atatürk İlkeleri ile ifadesini bulmuştur. Bu nedenle, günümüz Türk toplum yapısının oluşmasında, iç barışın sağlanmasında, ulusal birlik ve bütünlüğümüzün korunmasında Atatürkçülüğün sağlam çözümler getirmekte olduğu rahatlıkla söylenebilir.

  Atatürkçülük, kendini Türk bilen, Türküm diyen herkesi Türk sayar Yurt yönetimince sınırlar arası çatışma ve kavgayı reddeder Bunun yerine hem sınıflar arası, hem de uluslar arası barışı öngörür. Üretim ilişkilerine Hukuk Devleti ve Sosyal Adalet anlayışı ile yaklaşır. Gerek insanlığa, gerek topluma, savaşın değil toplumsal adalete dayanan barış ve kardeşliğin mutluluk getireceğine inanır .
   
Yükleniyor...
- Atatürkün Türk Toplumunda Forum Tarih
Mustafa Kemal Atatürkün Çocuklarla İlgili Sözleri Mustafa Kemal Atatürk 5 Nisan 2015
23 nisan ulusal egemenlik bayramı ile ilgili atatürkün söylediği sözler Mustafa Kemal Atatürk 24 Mart 2015
Atatürkün önderliğinde kavuştuğumuz hak ve hürriyetler ile ilgili şiir 2 kıtalık Karışık Şiirler 11 Mart 2015
Atatürkün Ankara'ya geliş tarihi ve sebebi Önemli Gün ve Haftalar 18 Aralık 2014