Atatürkün Katıldığı İlk Savaşın İsmi Nedir

'Mustafa Kemal Atatürk' forumunda EyLüL tarafından 21 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürkün Katıldığı İlk Savaşın İsmi  Atatürk’ün katıldığı ilk savaş Trablusgarp Savaşı’dır.

  Trablusgarp Savaşı (1911-1912)


  İstanbul’da 11 Ocak 1905’de Kurmay Yüzbaşı olarak Harp Akademisi’nden mezun olan Mustafa Kemal, 5 Şubat 1905’te Şam’da bulunan 5. Ordu’ya atandı. Bu onun ilk görev yeriydi.  Atatürk’ün ilk görev yeri Şam’da bulunan 5. Ordu’dur.

  Trablusgarp Savaşı ve Atatürk

  1911 yılına gelindiğinde, İtalyanlar Trablusgarp’a saldırarak Osmanlı Devleti’ne savaş ilan ettikten sonra, Osmanlı Devleti, İtalyanlara karşı koymak için bölgeye asker gönderememiş sadece vatan sever bazı subaylar sivil kıyafetler ve zor şartlar altında Trablusgarp’a geçerek vatan topraklarının kaybedilmemesi için büyük çaba sarf etmişlerdir.İşte bu subaylar arasında Mustafa Kemal’de vardı. Mustafa Kemal, bu uzun yolculukta rahatsızlanmış ancak iyilileştikten sonra arkadaşları ile birlikte bölge halkını örgütleyerek, Derne, Tobruk ve Bingazi’yi düşmandan kurtarmışlardır.

  Trablugarp Savaşı Atatürk’ün ilk katıldığı savaştır. Bu savaşta büyük tecrübe kazanan Mustafa Kemal, bundan sonraki hayatında bir çok savaşa katılmış ve tecrübe edindiği harp sanatını bütün savaşlarda en iyi şekilde icra etmiştir. En son Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasındaki büyük payı ile askeri ve siyasi yaşamında eşsiz başarılar elde etmiştir.
   
Yükleniyor...
- Atatürkün Katıldığı İlk Forum Tarih
Atatürkün Katıldığı İlk Savaş Mustafa Kemal Atatürk 24 Şubat 2011
Atatürkün Katıldığı Savaşlar Ve Tarihleri Nelerdir? Mustafa Kemal Atatürk 4 Ağustos 2014
Atatürkün Katıldığı Savaşlar Kısaca Özeti Mustafa Kemal Atatürk 4 Temmuz 2014
Atatürkün Katıldığı Savaşlar Sırasıyla Mustafa Kemal Atatürk 20 Kasım 2012