Atatürk'ün İstiklal Marşı İle İLgili Görüşleri

'Mustafa Kemal Atatürk' forumunda Ceylan tarafından 28 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk'ün İstiklal Marşı Hakkındaki Görüşleri


  Tarihteki en tartışmalı konulardan biri de Atatürk'ün istiklal marşı hakkında bir görüş b ildirip bildirmediğidir. Her ne kadar Mustafa Kemal hakkında aksi söylense de kendisi istiklal marşı hakkında pek çok yerde görüş bildirmiştir. İşte Atatürk'ün istiklal marşı hakkında görüşleri:

  "Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;

  Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal!"


  "Türk budur. İstiklal Marşı’nın bu pasajı asırlar boyunca söylenmeli ve bütün yar ve ağyar anlamalıdır ki Türkün Mete hikayesinde olduğu gibi her şeyi hatta en mahrem hisleri bile tehlikeye girebilir, fakat hürriyeti asla... Bu pasajı her vakit tekrar ettirmek bunun için lazımdır. Bu demektir ki, efendiler, Türk’ün hürriyetine dokunulamaz.”

  “Bu marş bizim inkılabımızı anlatır. İnkılabımızın ruhunu anlatır. Bunu ne unutmak ne de unutturmak lazımdır. İstiklal Marşında istiklal davamızı anlatması bakımından büyük manalar vardır. Benim en beğendiğim yeri de burasıdır."

  "Benim bu milletten asla unutmamasını istediğim mısralar işte bunlardır. Hürriyet ve istiklal aşkı bu milletin ruhudur. Tarihe bakın. Bütün milletlerin bir esaret ve hürriyetsizlik devri geçirdikleri bir hakikattir.Bizim kahramanlarımız hürriyetini kaybedeceğini anlayınca nefsini ateşe vermiş ve küllerini bile düşmana teslim etmemiştir."
   
Yükleniyor...
- Atatürk'ün İstiklal Marşı Forum Tarih
Atatürk'ün askeri ataşe olarak bulunduğu kent neresidir Mustafa Kemal Atatürk 22 Eylül 2015
Atatürk'ün okul hayatının ve öğretmenlerinin onun kişiliği üzerindeki etkileri nelerdir? Mustafa Kemal Atatürk 18 Eylül 2015
Atatürk'ün önderliğinde zaman ölçülerine getirilen yenilikler Mustafa Kemal Atatürk 17 Şubat 2015
27 Aralık Atatürk'ün ankara'ya gelişi ile ilgili şiir Karışık Şiirler 17 Aralık 2014